Aeroplani amerikan përplaset në aeroplanmbajtëse, ka të lënduar

  • G.G /
  • 25 January 2022 - 13:55
Aeroplani amerikan përplaset në aeroplanmbajtëse, ka të lënduar

Piloti i një aeroplani luftarak amerikan të tipit F-35 është larguar nga ky mjet në mënyrë emergjente, pasi aeroplani u përplas në aeroplanmbajtësen “USS Carl Vinson” në Detin Jugor të Kinës, duke lënë shtatë të lënduar, njoftoi të hënën Flota e Paqësorit e ShBA-së.

Piloti ishte duke kryer fluturim rutinor, kur ndodhi përplasja. Piloti u largua nga aeroplani dhe ndodhet në gjendje stabile, thuhet në njoftim.

Gjashtë persona të tjerë, të cilët ndodheshin në aeroplanmbajtëse, pësuan lëndime. Tre prej tyre kërkuan evakuim dhe u dërguan në një qendër mjekësore në Filipine, ku ndodhen në gjendje stabile. Tre të tjerë janë trajtuar në vendin e ngjarjes dhe janë liruar, shkruan CNN.

Autoritetet janë duke e hetuar shkaktarin e aksidentit. Zëdhënësi i Flotës së Shtatë Detare në Japoni, Mark Langford, tha të martën se ndikimi i këtij rasti në aeroplanmbajtëse është sipërfaqësor dhe se ajo i ka vazhduar operacionet normale.

Ndryshe, disa versione të aeroplanit F-35 përdoren edhe nga aleatët dhe partnerët e Shteteve të Bashkuara, përfshirë Japoninë, Korenë Jugore, Britaninë e Madhe, Australinë, Italinë, Norvegjinë, Holandën dhe Izraelin.

(Kosova Sot Online)