Ky burrë konsumoi mish të papjekur për 77 ditë dhe rezultati është ky

  • G.G /
  • 03 February 2022 - 13:55
Ky burrë konsumoi mish të papjekur për 77 ditë dhe rezultati është ky

Një burrë amerikan ka përdorur Instagramin për të dokumentuar kërkimin e tij se sa mund të mbijetojë një njeri me mish të papjekur dhe pije të papërpunuara.

Çdo ditë, ky burrë ha një mori artikujsh të papërpunuar, duke përfshirë biftekët, peshkun, gjoksin e pulës dhe i lan me të verdhë veze ose qumësht të papërpunuar të kafshëve.

Çuditërisht ai ka arritur të qëndrojë 77 ditë në dietën e tij deri më tani dhe nuk duket aspak i pashëndetshëm.

Llogaria e tij në Instagram, e quajtur në mënyrë të përshtatshme rawmeatexperiment, ka tërhequr 53,000 ndjekës, të cilët kontrollojnë çdo ditë për të parë se cilin copë mishi do të përtypë.

Çuditërisht ajo që filloi si një shaka tani duket se është bërë një mënyrë jetese e shëndetshme për të dhe ai madje ka filluar të lartësojë virtytet e të ngrënit të papërpunuar për ndjekësit e tij të hutuar. Nën një foto ku ai u paraqit me një copë mish të grirë të papërpunuar, ai shpjegoi se ajo që po bënte ishte teknikisht më e shëndetshme për të sesa të ishte e gatuar.

Ai tha: “Mishi i grirë është bërë vakti im i preferuar. Për shkak të kostos së ulët, lehtësisë së konsumimit të një kile në 4 minuta, grumbullimit të 800 kalorive të lopës së absorbueshme dhe tretjes së përsosur”.

Healthline thotë se ka një sërë problemesh që ka të ngjarë të përballet një ngrënës i mishit të papërpunuar, duke përfshirë helmimin nga ushqimi.

Aty thuhet: “Patogjenët e zakonshëm në mishin e papërpunuar përfshijnë Salmonella, Clostridium perfringens, E. coli, Listeria monocytogenes dhe Campylobacter. Simptomat e sëmundjes së shkaktuar nga ushqimi përfshijnë nauze, të vjella, diarre, ngërçe barku, ethe dhe dhimbje koke”, shkruan Mirror.

(Kosova Sot Online)