Tur 4-ditor në Ballkan, Kryeministri spanjoll do vizitojë edhe Tiranën e Prishtinën

  • E.K /
  • 29 July 2022 - 14:52
Tur 4-ditor në Ballkan, Kryeministri spanjoll do vizitojë edhe Tiranën e Prishtinën

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez do të vizitojë Tiranën gjatë ditëve të fundit. Vizitën katër ditore në vendet e Ballkanit Perëndimor Sanchez e nis me Beogradin ku do të qëndrojë dy ditë.

Më pas ai do të vizitojë Sarajevën, Mostarin, Podgoricën, Shkupin dhe Tiranën, sipas Euronews Serbia.

Mediet në Kosovë shkruajnë se Sanchez nuk do të vizitojë edhe Prishtinën. Kujtojmë se Kosova nuk njihet ende nga Spanja.

Në takimin e liderëve të BE-së në Bruksel në fund të qershorit, Sanchez vendosi të “riaktivizojë, ringjallë dhe rigjallërojë procesin e zgjerimit” për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në fokus do të jetë edhe zgjerimi i Bashkimit Evropian.

(Kosova Sot Online)