Piktura e viteve 1860, por me gruan me telefon në dorë?

  • E.K /
  • 03 October 2022 - 11:50
Piktura e viteve 1860, por me gruan me telefon në dorë?

Një pikturë e viteve 1860 ka një detaj në dukje nga kohët moderne: një grua e përkulur duke ecur e duke parë në telefonin që ka në dorë.

Ndërsa një burrë më poshtë po e pret me një lule në dorë.

Po, asgjë nuk duket se ka ndryshuar përtej veshjeve të shekullit të nëntëmbëdhjetë.

Kjo u bë virale për herë të parë në vitin 2017 pasi u pa në muzeun Neue Pinakothek në Mynih, ku qëndron piktura – The Expected One nga Ferdinand George Waldmüller.

Por rezulton se ajo nuk është një duke parë një telefon, por përkundrazi, po lexon një libër himnesh, sipas galerisë ku është ekspozuar.

Peter Russell, i cili bëri vëzhgimin i tha Motherboard:

“Ajo që më bën përshtypje më së shumti është se me sa shumë mundësi teknologjia ka ndryshuar interpretimin e pikturës dhe në një farë mënyre ka shfrytëzuar të gjithë kontekstin e saj.”

Ai shtoi: “Ndryshimi i madh është se në 1850 ose 1860, çdo shikues do të kishte identifikuar objektin në të cilin vajza po lexonte si një libër himnesh ose lutjesh.

Sot, askush nuk mund të mos e shihte ngjashmërinë me imazhin e një adoleshenteje e zhytur në rrjetet sociale në telefonin e saj.

(Kosova Sot Online)