Putin diskuton bombardimin e Donbasit

  • A.P /
  • 07 December 2022 - 20:22
Putin diskuton bombardimin e Donbasit

Presidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën se kishte diskutuar për bombardimin ukrainas të vendbanimeve në rajonin lindor të Donbasit me kreun e emëruar nga Rusia të Republikës së vetëshpallur Popullore të Donjeckut, Denis Pushilin, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Denis Pushilin më thirri. Në të vërtetë, goditjet po godasin drejtpërdrejt zonat e banuara, askush nuk mund të mos jetë në dijeni për këtë, por të gjithë heshtin. Sikur asgjë nuk po ndodh," tha Putin në një takim me anëtarët e Këshillit për Zhvillim. të Shoqërisë Civile dhe të Drejtave të Njeriut.

Putin tha gjithashtu se jo të gjithë studentët zgjodhën të çmobilizohen pasi autoritetet njoftuan çmobilizimin e studentëve në rajon, i cili përfshin Republikat Popullore të vetëshpallura Donetsk dhe Luhansk.

"Republikat u bënë pjesë e Rusisë, kështu që rregullimi ligjor rus duhet të zbatohet plotësisht ndaj tyre," tha Putin.
“Por më duhet të them se jo të gjithë studentët e Donbasit e shfrytëzuan këtë të drejtë për çmobilizim”, shtoi ai.

Në fund të shtatorit, Moska deklaroi se po aneksonte rajonet ukrainase të Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia si territor rus – i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar – pas mbajtjes së të ashtuquajturave referendume në rajonet që u hodhën poshtë botërisht si “mashtrime” nga Ukraina. dhe kombet perëndimore.

Autoritetet lokale në rajonin e Donetskut të pushtuar nga Rusia kanë raportuar bombardime të shpeshta të qytetit këtë javë, në të cilat disa njerëz janë vrarë dhe plagosur.

(Kosova Sot Online)