Rashiq: Serbia mund t’i dërgojë 1000 trupa në Kosovë vetëm me aporovimin e KFOR-it

  • E.K /
  • 09 December 2022 - 14:05
Rashiq: Serbia mund t’i dërgojë 1000 trupa në Kosovë vetëm me aporovimin e KFOR-it

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë Kurti, Nenad Rashiq, ka folur për kërcënimet e Serbisë për dërgimin e 1 mijë trupave “të sigurisë” në Kosovë.

Rashiq ka thënë se  Serbia mund të dërgojë 1 mijë trupa në Kosovë vetmë me aporovimin e KFOR-it.

“Me aq sa më kujtohet, sipas Rezolutës 1244 Serbia mund të dërgojë 1 mijë trupa në Kosovë, vetëm me aprovimin dhe koordinimin me KFOR-in. Dhe në këtë mes. Jam i sigurt që KFOR as që është duke menduar për atë mundësi apo opsion”, tha Rashiq.

(Kosova Sot Online)