Putin: Rusia dëshiron t'i japë fund luftës

  • A.P /
  • 23 December 2022 - 14:15
Putin: Rusia dëshiron t'i japë fund luftës

Presidenti Vladimir Putin tha të enjten se Rusia dëshiron t'i jepet fund luftës në Ukrainë dhe të gjitha konfliktet e armatosura përfundojnë me negociata diplomatike, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Qëllimi ynë nuk është të rrotullojmë volantin e konfliktit ushtarak, por përkundrazi, t'i japim fund kësaj lufte”, tha Putin. "Ne do të përpiqemi për t'i dhënë fund kësaj, dhe sa më shpejt aq më mirë, natyrisht."

Duke folur një ditë pas vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Shtëpinë e Bardhë, Putin u tha gazetarëve: "Unë kam thënë shumë herë: intensifikimi i armiqësive çon në humbje të pajustifikuara".

Rusia ka thënë vazhdimisht se është e hapur për negociata – duke shkaktuar skepticizëm intensiv nga Ukraina dhe aleati i saj Shtetet e Bashkuara, të cilët dyshojnë se ajo dëshiron të blejë kohë pas një sërë humbjesh dhe tërheqjesh në luftën 10-mujore.

Rusia thotë se është Ukraina ajo që refuzon të flasë. Kievi thotë se Rusia duhet të ndalojë sulmet e saj dhe të heqë dorë nga territori që ka kapur.

"Të gjitha konfliktet e armatosura përfundojnë në një mënyrë ose në një tjetër me një lloj negociatash në rrugën diplomatike," tha Putin.

"Herët a vonë, çdo palë në një gjendje konflikti ulet dhe bëjnë një marrëveshje. Sa më shpejt të vijë ky realizim tek ata që na kundërshtojnë, aq më mirë. Ne kurrë nuk kemi hequr dorë nga kjo."

Putin gjithashtu hodhi poshtë rëndësinë e sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot që Presidenti i SHBA Joe Biden ra dakord t'i furnizonte Zelenskiy, duke thënë se Rusia do të gjente një mënyrë për ta kundërshtuar atë.

Ai tha se ishte "mjaft i vjetër" dhe nuk funksiononte si sistemi rus S-300. “OK, ne do ta marrim parasysh këtë dhe një antidot do të gjendet gjithmonë”, tha ai.

(Kosova Sot Online)