Aktakuza ndaj Thaçit e të tjerëve, Specialja publikon emrat e personave që pretendohet se janë vrarë e zhdukur

  • E.K /
  • 01 March 2023 - 12:26
Aktakuza ndaj Thaçit e të tjerëve, Specialja publikon emrat e personave që pretendohet se janë vrarë e zhdukur

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) e ka dorëzuar një version publik më pak të redaktuar të aktakuzës së ndryshuar në çështjen ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, në të cilën ndodhen emrat e viktimave që pretendohen se janë vrarë dhe disa të tjerëve që pretendohen se janë zhdukur me forcë.

Duke klikuar në këtë link mund ta lexoni të plotë aktakuzën e ndryshuar, kliko KËTU.

Ish-krerët e UÇK-së akuzohen nga Specialja si “ndërmarrje e përbashkët kriminale”, për krime lufte e krime ndaj njerëzimit.

Të gjithë janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që u vihen në barrë.

https://repository.scp-ks.org/LW/Published/Filing/0b1ec6e980e30019/ANNEX%201%20to%20Prosecution%20further%20submissions%20pursuant%20to%20Decision%20F01229%20with%20confidential%20Annex%201.pdf?fbclid=IwAR04BFrbuyXyCdGHzTMx36_G0i3umz2f2-r039OcnfpTOlm6kz_elXpqWUo

(Kosova Sot Online)