Presidentja e Greqisë zbarkon në Beograd një ditë pasi tha “s’e njohim Kosovën”

  • S.A /
  • 28 March 2023 - 11:50
Presidentja e Greqisë zbarkon në Beograd një ditë pasi tha “s’e njohim Kosovën”

Një ditë pas deklaratës së qëndrimi i Greqisë për njohjen e Kosovës s’ka ndryshuar, presidentja e Greqisë, Katerina Sakellarpoulos ka zbarkuar sot në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd, transmeton "Kosova Sot Online ".

Atë e ka pritur presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, me nderime të larta, i shoqëruar nga kreu i diplomacisë serbe, Ivica Dacic dhe ministrja për integrim, Tanja Miscevic, shkruan Kosovo Online, transmeton "Kosova Sot Online".

Vucic dhe presidentja greke do të mbajnë një takim “tete a tete” dhe më pas do të ketë edhe takim të dy delegacioneve.

Kjo vizitë e presidentes së Greqisë në Serbi vjen pak ditë pas marrëveshjes së Ohrit, marrëveshje pas së cilës u tha se do të ketë lëvizje të pozicioneve të pesëshes mos-njohëse të BE-së karshi pavarësisë së Republikës së Kosovës.

(Kosova Sot Online )