QUINT’i reagon për veprimet në Veri: Ne u bëjmë thirrje autoriteteve të Kosovës që menjëherë të tërhiqen

  • A.P /
  • 26 May 2023 - 21:31
QUINT’i reagon për veprimet në Veri: Ne u bëjmë thirrje autoriteteve të Kosovës që menjëherë të tërhiqen

Përmes një komunikate të përbashkët edhe shtetet e QUINT-it, kanë reaguar pas ngjarjeve të sotme në veri të Republikës së Kosovës dhe pas reagimeve të SHBA-së, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Në këtë komunikatë QUINT-I ka dënuar vendimin e Kosovës për të detyruar hyrjen në ndërtesat e komunave në veri të Kosovës pavarësisht thirrjes për përmbajtje.

QUINT ka bërë thirrje që institucionet e Kosovës të tërhiqen menjëherë, të qetësohet situate dhe të koordinohen ngushtë me EULEX-in dhe KFORin.

Kanë dënuar sulmet ndaj EULEX-it në Zveçan dhe gjithashtu kanë shprehur shqetësimin e tyre me vendimin e Serbisë për të ngritur në gjendje gatishmërie ushtrinë.

Reagimi i plotë:

Ne dënojmë vendimin e Kosovës për të detyruar hyrjen në ndërtesat komunale në veri të Kosovës, pavarësisht thirrjes sonë për përmbajtje. Ne u bëjmë thirrje autoriteteve të Kosovës që menjëherë të tërhiqen dhe të de-përshkallëzohen dhe të koordinohen ngushtë me EULEX-in dhe KFOR-in.

Dënojmë sulmet ndaj EULEX-it në Zveçan.

Jemi të shqetësuar nga vendimi i Serbisë për të ngritur nivelin e gatishmërisë së Forcave të saj të Armatosura në kufirin me Kosovën dhe u bëjmë thirrje të gjitha palëve për përmbajtje maksimale, duke shmangur retorikën nxitëse.

(Kosova Sot Online)