Rama në Bosnje-Hercegovina: Do të hapet ambasada shqiptare në Sarajevë

  • S.A /
  • 07 July 2023 - 13:21
Rama në Bosnje-Hercegovina: Do të hapet ambasada shqiptare në Sarajevë

Kryeministri Edi Rama në kuadër të turit ballkanik, është takuar këtë të premte me kryetaren e Këshillit të Ministrave në Bosnjë dhe Hercegovinë, Borjana Kristo. Gjatë fjalës së tij Rama bëri me dije se së shpejt në Sarajevë do të hapet Ambasada Shqiptare, transmeton "Kosova Sot Online".

Më tej kryeministri shqiptar u shpreh se komuniteti boshnjak në Shqipëri i ka të garantuara të drejtat e veta gjuhësore, kulturore, fetare që janë të garantuara në ligjin e minoriteteve të republikës së Shqipërisë.

Rama po ashtu kërkoi që Bosnje dhe Hercegovina të lejojë qytetarët e Kosovës të hyjnë me karte identiteti në vend. “Uroj që ky të jetë një shembull se si të gjithë vendimet dhe proceset kaq të rëndësishme për mirëqenien e përbashkët duhet të merren dhe zbatohen. Dëshirojmë t’i forcojmë mardhëdhëniet me Bosnjen dhe jemi duke përgatitur hapjen e ambasadës e Republikës së Shqipërisë në Sarajevë. Në Bosnje jeton një komunitet shqiptar dhe më vjen mirë të them që komuniteti boshnjak në Shqipëri i ka të garantuara të drejtat e veta gjuhësore, kulturore, fetare që janë të garantuara në ligjin e minoriteteve të republikës së Shqipërisë. Nga ana tjetër nuk është sekret që Shqipëria mbron edhe interesat e shqiptarëve në Kosovë dhe në vende të tjera dhe unë ia thashë edhe kryeministres që jemi të interesuar që marrëveshjet e Procesit të Berlinit, dhe marrëveshja për lëvizjen e lirë me kartë identiteti për qytetarët shqiptarë të Kosovës të mundësohet sepse është e pakuptimtë që të kemi problematika të kësaj natyre ndërkohë që politika duhet të mbështesë”, tha kryeministri Rama nga Sarajeva.

(Kosova Sot Online )