Për herë të parë në botë, gjendet një krimb i gjallë në trurin e një gruaje australiane

  • E.K /
  • 29 August 2023 - 08:46
Për herë të parë në botë, gjendet një krimb i gjallë në trurin e një gruaje australiane

Për herë të parë në botë, shkencëtarët thonë se një krimb 8 cm (3 in) është gjetur i gjallë në trurin e një gruaje australiane.

“Struktura e ngjashme me vargun” u tërhoq nga indi i dëmtuar i lobit frontal të pacientit të lindur në Angli gjatë operacionit në Canberra vitin e kaluar.

Paraziti i kuq mund të kishte ekzistuar deri në dy muaj.
Studiuesit po paralajmërojnë se rasti nxjerr në pah rrezikun e shtuar të sëmundjeve dhe infeksioneve që kalojnë nga kafshët te njerëzit.

“Të gjithë [në] atë sallë operacioni pësuan tronditjen e jetës kur

mori disa pinca për të kapur një anomali dhe anomalia doli të ishte një krimb i gjallë 8 cm i kuq”, tha Sanjaya Senanayake, një mjeke infeksioniste në Spitalin e Kanberrës.

“Nëse e hiqni faktorin neveri, ky është një infeksion i ri i pa dokumentuar kurrë më parë tek një qenie njerëzore.”

Krimbi i rrumbullakët Ophidascaris robertsi është i zakonshëm te pitonët qilima, gjarpërinjtë jo helmues që gjenden në pjesën më të madhe të Australisë.

Shkencëtarët thonë se gruaja ka shumë të ngjarë të kishte marrë krimbin pasi mblodhi një lloj bari vendas, zarzavate Warrigal, pranë një liqeni afër vendit ku jetonte.

Duke shkruar në revistën Emerging Infectious Diseases, Mehrab Hossain, një ekspert australian në parazitologji, tha se ai dyshon se ajo u bë një “pritëse aksidentale” pasi përdori bimët foragjere- të kontaminuara nga feçet e pitonit dhe vezët e parazitëve, për gatim.

Aty filloi ajo që mjekët e quajtën një “plejadë e pazakontë simptomash” të dhimbjes së stomakut, një kollë, djersitje gjatë natës dhe diarre që u përshkallëzua në harresë në rritje dhe përkeqësim të depresionit.

Pacienti u shtrua në spital në fund të janarit 2021. Një skanim më vonë zbuloi “një lezion atipik brenda lobit frontal të djathtë të trurit”. Shkaku i gjendjes së saj u zbulua vetëm nga thika e një kirurgu gjatë një biopsie në qershor 2022.

Ajo është duke u rikuperuar mirë pavarësisht se ka bërë histori mjekësore.
“Invazioni i trurit nga larvat Ophidascaris nuk ishte raportuar më parë,” shkruan Dr Hossain. “Rritja e larvës së fazës së tretë në bujtësin e njeriut është e dukshme, duke pasur parasysh se studimet e mëparshme eksperimentale nuk kanë demonstruar zhvillimin e larvave te kafshët e zbutura, si delet, qentë dhe macet.”

Dr Senanayake – i cili është gjithashtu një profesor i asociuar i mjekësisë në Universitetin Kombëtar Australian (ANU) – i tha BBC-së se rasti është një paralajmërim.

Ekipi i ANU raporton se 30 lloje të reja infeksionesh janë shfaqur në 30 vitet e fundit. Tre të katërtat janë sëmundje zoonotike – infektive që kanë kaluar nga kafshët te njerëzit.

“Thjesht tregon se ndërsa popullata njerëzore po rritet, ne afrohemi dhe shkelim habitatet e kafshëve. Kjo është një çështje që e shohim përsëri dhe përsëri, qoftë nëse është virusi Nipah që ka kaluar nga lakuriqët e egër te derrat shtëpiak dhe më pas te njerëzit, apo nëse është koronavirus si Sars ose Mers që është hedhur nga lakuriqët në një kafshë dytësore dhe më pas te njerëzit.”

“Edhe pse Covid tani po largohet ngadalë, është vërtet e rëndësishme për epidemiologët… dhe qeveritë që të sigurohen që kanë një mbikëqyrje të mirë të sëmundjeve infektive”.

(Kosova Sot Online)