Pse jam kundër Gjykatës Speciale!

Pse jam kundër Gjykatës Speciale!
Pse jam kundër Gjykatës Speciale!

Muhamet Kelmendi

  • 06 nëntor 2020 - 09:07

Eshte shkruar dhe perfolur mjafte shume dhe nga cdo ane mbi Gjykaten Speciale. Mendimet dhe analizat kane qene shume kontradiktore dhe jane varur kryesisht nga pozitat politike qe jane bere. Natyrisht se nuk eshte ceshtja ketu per te kritikuar ndonhe mendim a parti.

Perkundrazi. Ketu do te analizohen dy fakte kryesore, pse per mua, e bejne Gjykaten Speciale te demshme dhe te pavlere ne fushen  politike dhe shoqerore. Nuk po flase per karakterin juridik.Shkaku se ligji eshte ligj dhe mbi ate ligj nxirren verdiktet juridike. 

Po cilat jan faktet qe e bejne kete gjykate si subjekt qesharake dhe teper anti ligjor ne sfren politike dhe shoqerore. Ketu mendoj ne dy ane: Se pari, Gjykata Speciale eshte krijuar mbi nje baze te tere anti demokratike dhe e kundershton,  kuptohet karakterin nje nacional te luftimit te krimit, sikurse krimi te behej veten nga nje komb e jo ne lufte, kryesisht, nga pushtuesi. Pra, me kete gjykate, lehen anash  krimet e pushtueseve dhe te krimineleve qe kane bashkepunuar me pushtuesit. 

Kjo forme e luftimit te krimeve kunder civileve eshte teper e njeaneshme, madje shume analiste e quajne edhe raciale, sepse po e luftimon veteme nje "krim", ate shqiptar,e jo edhe te krimeve dhe te gjenocidit te bera ndaj shqiptareve, po ne te njejten kohe dhe hapesire nga pushtuesi serb. Pikerisht, ky fakt i jep kesaj gjykate ne fushen politike nje karakter qesharak dhe teper antidemokratike dhe e kthen drejtesine evopiane ne mesjeten e hershme, atehere kur pushtuesi i kombeve e denonin veprimtarine clirimtar dhe i  ndiqnin clirimtaret si kriminel. E tera kjo mbi bazen e te fortit dhe te dobetit. 

Evropa dhe i tere sistemi juridik i vendeve demoktarike qe pas LDB-se nuk ka pare keso gjykate tipike antidemokratike  e te karakterit nje nacional. Keshtu po mbrohet krimi dhe gjenocidi. Dhe, natyrisht luftohet cdo dukuri artdhetare dhe demokratie, ato dukuri qe jane per ndertimin e demokracise, kudo neper vendet e pushtuara dhe qe luftohet me mjete demokratike pushtuesi. Vete fakti se luftohet per clirimin e vendit kuptohet drejtesia e nje lufte clirimtare te popujve te pushtuar. 

Me anen e kesaj gjykate Evropa dhe SHBA-te po i tregojne botes se nese nje popull i pushtuar lufton per clirimine vendit pas kesaj kohe do te denohet. Kjo pikerisht po ndodhe me shqiptaret dhe me luften e drejte te kombin tone. Po cka do te themi per masakrat dhe gjenocidin serbomadh ne Kroaci, ne Bosnie e ne Hercegovine, apo gjenocidi aktuale Iran, ne Siri, ei ne vende te ndryshme te botes ku luftohet pushtuesi? Kudo me kete gjykate po tregohet juridikisht se ne aspektin politik nuk ka lufte clirimtare dhe ajo nuk perkrahet. Se dyti.  Anetaret e UCK-se nuk munden kurre te denohen ne menyre te anjeaneshme, pa e denuar edhe juridikisht shtetin qe ka kryer gjenocide. Kjo edhe per faktin politik,  demokratik dhe shoqeror. Po kjo nuk po ndodhe! 

Veprimtaret e tille te mire  a te keqinje,armiqe a clirimtare, heronje a trashtare, nuk mundet kurre nje gjykate e tille, ku nuk ka vendore fare, si dhe ku nuk gjykohet veprimtaria, po gjoja nje krim a ku nuk dihen, rastet e krimit, t'i gjykoje. Ate e bene veten populli i vete. Prandaj, keta njerez lypset t'i denoj vete populli shqiptar. Natyrisht se ndihma eshte e mire se ardhur nga UE dhe nga SHBA-te. Por, jo duke denuar per krime njerezite qe kane qene ne anen luftes clirimtare. 

Verdiktin perfundimtar e japi shqiptaret mbi keta njerez. Ate nuk mund te beje nje gjykates ne nje  gjykates qe nuk e njohin historine e kombit shqiptar dhe luften e drejte clirimtare, ne njeren ane dhe, ne anen tjeter, gjenocidin shoveno - fashiste te shtetit serb mbi100 vjet ndaj shqiptareve, heshtin dhe nuk e denojne. Kapja vetem pas nje ane e bene gjykaten e tille nje me pushtuesit, ndersa, njerezit e akuzuar i bene, pavaresisht nga situata,kriminel,kjo nuk shkon. Kriminel a luftetar te lirise, atdhetar a clirimtar i bene puma dhe kombi nga vijne ata. Jo nje verdikt i nje gjykate te perbere nga njerez jo kompetent dhe tipike te pa lidhur me kombin tone. Natyria e kesaj gjykate po del se ka karakter politik.

Me kete gjykate nuk po denohen krimiminelet dhe gjenocidistet serb,si Vucic, Dacic, Vulin etj., por njerezit qe luftuan aq sa munden, kunder pushtuesit gjykata serb. Kete titull si clirintar; deshmor a hero e jep vetem populli shqiptar, sepse ketej rrjedhin keta njerez te akuzuar. Nuk e di se si kan guxim te marrin prokuroret a gjykatesit e ndryshme  te vendeve detyren e tille per te denuarn njerezit qe lidhet lufta clirimtare e popullit shqiptar? Cka do te thote historia!!

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".