Reçeta e Cekës: Kifle - Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: Kifle

Reçeta e Cekës: Kifle

PËRBËRËSIT:

1/2 kg miell,

1/4 lit qumësht,

1 qeskë maja,

2 lugë sheqer, pak kripë,

1 sheqer vanileje,

2 vezë,

1/2 qeskë pluhur paste,

2 lugë vaj,

2 lugë margarinë.

Në qumësht të vakët me një lugë miell dhe pak sheqer, derdhet maja dhe vendoset në vend të ngrohtë gjersa të vijë. Në masën e miellit të përzier me pluhur paste, qiten maja e ardhur, 1 vezë e tundur, 2 lugë sheqer, një sheqer vanilje, pak kripë dhe 2 lugë vaj. Në tavolinë të përmillur ngjeshen përbërësit mirë, gjersa të fitohet një brumë i butë dhe i lëmuar. Pasi të ngjeshet mirë, brumi duhet të qëndrojë në vend të vakët gjersa të dyfishohet masa. Brumi i ardhur ndahet në 4 kuleç, tëhollohen në madhësi pjate dhe priten në 8 pjesë. Çdo pjesë lyhet me vaj, qitet nga një lugë djathë i troshitur i përzier me të bardhë veze dhe mbështillen kiflet të cilat palosen në tepsi të lyer me yndyrë. Mbi lyhen me të verdhë veze dhe u hidhet susam. Mbi çdo kifle vihet nga një copëz margarine. Posa të kyçet furra në temperaturë 180 gradë C, futen në furrë për t’u pjekur gjersa të skuqen.

(Kosova Sot)

13 orë e 48 minuta më parë
15/12/18