Koronavirusi: Ky vend e vazhdon futbollin me maska dhe doreza, lojtarët kërcënohen me gjoba nëse refuzojnë

  • 26 mars 2020 - 12:45
Koronavirusi: Ky vend e vazhdon futbollin me maska dhe doreza, lojtarët kërcënohen me gjoba nëse refuzojnë

Kampionati i futbollit në Nikaragua është ndër shumë të paktët që po i vazhdon garat në gjithë botën, me gjithë krizën e shkaktuar nga përhapja e koronavirusit.

Shoqata e Klubeve të Futbollit të Nikaraguas mori vendim për t’i vazhduar garat pas aprovimit direkt të nëntë prej 10 klubeve që garojnë në kampionatin nacional të vendit.

Lojtarët nuk e kanë pritur mirë vendimin, natyrisht. Siç shihen në fotografi, ata pozojnë para ndeshjes duke e mbajtur distancën mes vete dhe madje veshin maska dhe doreza për t’i zhvilluar ndeshjet prapa dyerve të mbyllura.

Ata detyrohen të luajnë pa dëshirën e vet.

Nikaragua e ka urdhëruar gjithë vendin të vendoset në karantinë, por jo edhe futbollin.

Leonadro Figueroa, lojtar argjentinas i klubit Walter Ferrerti në Nikaragua, e ka shpjeguar gjendjen atje, duke zbuluar se lojtarët shantazhohen për të luajtur: “Nëse vendosin të mos luajë, gjobitën”.

“Është e pabesueshme qysh futbolli po luhet ende. Unë nuk shkoj më në stërvitje me autobus, sepse autobusi është gjithmonë plot me njerëz dhe kjo është e rrezikshme. Shkoj me makinën time personale.”, shtoi ai. 

(Kosova Sot Online)