Challandes: Bernard Berishën e ka derën e hapur në Kombëtare

  • S.A /
  • 05 tetor 2020 - 11:25
Challandes: Bernard Berishën e ka derën e hapur në Kombëtare

Trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, ka thënë se Bernard Berisha i ka dyert e hapur për t’u kthyer në ekipin kombëtar dardan, pasi s’e ftoi për ndeshjet e tetorit.

Ka pasur shumë polemika se Berisha s’u ftua për shkak të problemeve personale me trajnerin, kundër të cilit festoi në humbjen e Kosovës 2:1 kundër Greqisë në një ndeshje të Ligës së Kombeve muajin e kaluar në Prishtinë.

Duke folur të hënën në një konferencë për media në kryeqytet, në prag të ndeshjes kundër Maqedonisë së Veriut në gjysmëfinale të play-off të Ligës së Kombeve për pjesëmarrje në Kampionatin Evropian 2020, Challandes sqaroi se nuk e ka ftuar yllin e Akhmat Grozny për këtë takim.

“Unë jam trajner dhe duhet të marr vendime që janë në të mirat për ekipin. Ai nuk është këtu për disa arsye të ndryshme”, tha Challandes.

“Unë e kam thënë dhe po e them: ne jemi një familje. Nëse ka probleme babai me njërin fëmijë, problemi duhet të mbetet në shtëpi”, shtoi ai.

“E njëjta vlen edhe për Bernardin apo ndonjë tjetër. Nuk e kam ndërmend ta shfaq personalitetin tim, në mënyra të tjera e shfaqi këtë. Janë edhe disa arsye të tjera, nuk duhet t’i cek. Kam folur një orë me Bernardin dhe shpresoj që kjo t’i shërbejë atij. Edhe për të janë dyert e hapura për të ardhmen”.

Duke iu referuar festimit të tij, Challandes nënvizoi: “Ai festim i gabuar apo i keq tashmë ka përfunduar për mua dhe nuk dua të merrem me këtë.”

(Kosova Sot Online )