Strolz si babai, fiton të artën

• E.K /
  • 10 February 2022 - 13:50

Ashtu si babai i tij që e bëri tri dekada më parë, skitari austriak Johannes Strolz fitoi medaljen e artë olimpike në garën e kombinimit alpin.

Kjo është një arritje fantastike për një garues që as nuk ishte në ekipin e Austrisë rreth një muaji më parë.

Strolz 29-vjeçar, i cili ka fituar vetëm një sllallom në Kupën e Botës, të enjten e tregua më i shpejti në shteg. Fillimisht, ai ishte i katërti në lëshim por në sllallom ishte për gjysmë sekonde më i shpejtë se kushdo tjetër për ta siguruar medaljen e artë para norvegjezit Aleksander Aamodt Kilde.

Kjo medalje e artë e Strolzit, e kthen skitarin austriak prapa në kohë kur babai i tij, Huberti kishte fituar gjithashtu të artën në garën e kombinimit në Olimpiadën e vitit 1988. Hubert Strolz atë vit fitoi edhe medaljen e argjendtë në sllallomin e madh, raporton Koha.

“Është vërtet një moment i mrekullueshëm për mua dhe jam shumë mirënjohës që më në fund mund të jetoj ëndrrën time dhe të kem këtë medalje të artë në duart e mia, sikurse babai im që e pati në vitin 1988 në Calgary. Kjo medalje ka një vlerë shumë të madhe për mua”, tha Strolz.