Aubameyang pensionohet nga kombëtarja e Gabonit

  • A.P /
  • 19 May 2022 - 16:47
Aubameyang pensionohet nga kombëtarja e Gabonit

Kapiteni i Gabonit dhe sulmuesi i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang është tërhequr nga futbolli ndërkombëtar, dy javë para fillimit të fushatës kualifikuese të Kupës së Kombeve të Afrikës 2023.

32-vjeçari bëri gjithsej 68 paraqitje për Panthers dhe shënoi 29 gola, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të kombit.

Federata e Futbollit të Gabonit (Fegafoot) tha se kishte marrë një letër nga Aubameyang duke njoftuar vendimin e tij.

“Pas 13 vitesh që përfaqësoj vendin tim me krenari, dua t’ju ​​them se po i jap fund karrierës sime ndërkombëtare”, ka shkruar ish-ylli i Arsenalit.

“Dëshiroj të falënderoj popullin gabonez dhe të gjithë ata që më kanë mbështetur në kohët e mira dhe në ato të këqija.

“Do të kem gjithmonë kujtime të shkëlqyera si dita kur bëra debutimin tim, apo dita kur u ktheva nga Nigeria me çmimin Lojtari Afrikan i Vitit. Ndarja e tij me të gjithë është një moment i paharrueshëm.

“Dua të falënderoj babanë tim që më bëri të dëshiroj të jem si ai dhe shpresoj se e kam bërë krenar që ka veshur ngjyrat tona”.