Kundërshtari i Ballkani në Champions në super formë

  • A.P /
  • 23 June 2022 - 15:23
Kundërshtari i Ballkani në Champions në super formë

Ballkani do të bëjë debutimin në garat evropiane më 5 korrik, kur në “Fadil Vokrri” do të përballet me ekipin nga Lituania, Zalgiris, nga ora 20:00.

Kjo ndeshje është e vlefshme për rrethin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve.

Në Lituani, po vazhdon kampionit vendor, teksa Zalgiris është në formë fantastike, duke u renditur në pozitën e parë në tabelë.

Ata kanë 35 pikë pas 16 ndeshjeve, dy më shumë se ndjekësi i parë, FK Panevezys.

Në 18 ndeshjet e fundit, Zalgiris ka shënuar vetëm një humbje, ndërsa ka 12 fitore dhe pesë barazime.

Kur kanë mbetur edhe 12 ditë deri në ndeshjen e parë të tyre, klubi lituanez deklaroi se ende nuk kanë arritur ta studiojnë lojën e kampionit të Kosovës, Ballkanit.

Kjo, pasi sipas tyre ishin të angazhuar me ndeshje kampionale, teksa sezoni në elitën e futbollit lituanez është duke vazhduar.

“Pas shortit të Ligës së Kampionëve, skuadra u fokusua në ndeshjet e rëndësishme të ligës vendore, kështu që nuk kishte ende mundësi për të studiuar më shumë për Ballkanin”, ishte përgjigjja e ekipit nga Lituania.l

(Kosova Sot Online)