Ish-kampioni rus i botës në boks thirret në luftë kundër Ukrainës, kjo është përgjigjja e tij

  • S.A /
  • 30 September 2022 - 09:36
Ish-kampioni rus i botës në boks thirret në luftë kundër Ukrainës, kjo është përgjigjja e tij

Ish-kampioni i botës në peshën e rëndë, Nikolai Valuev, ka zbuluar se është thirrur të luftojë për ushtrinë ruse të Vladimir Putin në Ukrainë. Valuev ishte dy herë kampion i WBA-së, dhe është kampioni më i gjatë dhe më i rëndë i botës ndonjëherë, duke qëndruar në 2.13. Ai luftoi me David Haye në vitin 2009, duke humbur ndaj britanikut me vendim të gjyqtarëve.

Kjo doli të ishte lufta e tij e fundit dhe ai u zhvendos në politikë për t’u bërë anëtar i parlamentit në Partinë Rusia e Bashkuar e Putinit dy vjet më vonë. Ai tani ka shpjeguar se është thirrur në ushtri dhe po planifikon të regjistrohet javën e ardhshme. “Për mendimin tim, të gjithë kanë marrë një thirrje, kam marrë gjithashtu një thirrje. A do të shkoj? Sigurisht, tani do të shkoj në zyrën e regjistrimit.  E mora thirrjen menjëherë përpara udhëtimit tim në Donbas dhe nuk isha në shtëpi. Javën e ardhshme do të shkoj patjetër dhe do të paraqitem në zyrën e regjistrimit”, u shpreh Valuev. 

(Kosova Sot Online )