Katër ndeshje katër fitore nga skuadrat vendase, Boston, Milwaukee, Oklahoma dhe La Clippers në epërsi

  • S.A /
  • 22 April 2024 - 10:13
Katër ndeshje katër fitore nga skuadrat vendase, Boston, Milwaukee, Oklahoma dhe La Clippers në epërsi

Mbrëmë në palestrat e elitës së basketbollit amerikan NBA u luajtën katër ndeshje të raundit të parë të ‘Play-Off’ dhe Dallas Mavericks pësuan një disfatë të rëndë larg Los Angeles Clippers.

Clippers fituan 109:97, që nuk është një rezultat që është shumë i mirë për ta marrë epërsinë e parë në ‘Play-Off’, transmeton "Kosova sot Online".

Në pjesën e parë, Luka Doncic dhe kompania nuk mundën pothuajse asgjë dhe gjuajtën vetëm 25% nga fusha, kështu që pas dy çerekëve të parë rezultati ishte 59:30 për Clippers.

Dominimi i Clippers vazhdoi edhe në pjesën e dytë të ndeshjes dhe Dallas vetëm sa arriti të zbusë disfatën në një ndeshje ku skuadra dukej si një orkestër e akorduar mirë.

Së bashku me Ivica Zubac, James Harden i dha Mavs një leksion basketbolli, playmakeri amerikan shënoi 28 pikë dhe dha 8 asistime, ndërsa qendra kroate shkëlqeu me 20 pikë dhe 15 kërcime.

Triumf të sigurt ka shënuar edhe skuadra më e mirë e ligës në sezonin e rregullt, Bostoni. Celtics mundi Miami 114:94 në shtëpi dhe Jayson Tatum regjistroi një triple-double me 23 pikë, 10 kërcime dhe 10 asistime.

Pavarësisht mungesës së të dëmtuarit Giannis Antetokounmpo, Milwaukee kaloi në epërsi 1:0 në seri ndaj Indianës, duke fituar 109:94.

Damian Lillard shkëlqeu me 35 pikë për Bucks, ndërsa Khris Middleton shtoi 23 pikë. Pacers nuk u ndihmua as nga loja brutale e Pascal Siakam me 36 pikë dhe 13 kërcime.

Në fund, Oklahoma mposhti New Orleans Pelicans 94:92 dhe CJ McCollum humbi gjuajtjen në sekondat e fundin për mos të marrë fitore skuadra e tij. /Telegrafi/ 

Rezultatet :

Boston – Miami 114:94

LA Clippers – Dallas 109:97

Milwaukee – Indiana 109:94

Oklahoma – New Orleans 94:92

(Kosova Sot Online )