“Ligji Mbappe” – Qeveria do ta ndihmojë Real Madridin të nënshkruajë me Mbappen me një ligj të ri tatimor

  • S.A /
  • 23 April 2024 - 13:48
“Ligji Mbappe” – Qeveria do ta ndihmojë Real Madridin të nënshkruajë me Mbappen me një ligj të ri tatimor

Real Madridi duket i gatshëm të nënshkruajë me Kylian Mbappe si lojtar i lirë nga Paris Saint-Germain këtë verë, dhe ndërsa sulmuesi francez pa dyshim mund të fitojë më shumë diku tjetër, ka pak dyshim se ai do të bëhet lojtari më i paguar në historinë e Los Blancos. Njëlloj, ai është vendosur për një vendim të dobishëm tatimor që duhet të kalojë pak para se të nënshkruajë, transmeton "Kosova Sot Online ".

Sipas mediumit Relevo, një ligj i ri tatimor do të hyjë në fuqi në rajonin e Madridit, i cili tashmë njihet si ‘ligji Mbappe’. Kjo do të ishte pjesa e dytë e legjislacionit tatimor që do të njihet pas një lojtari të Real Madridit, pas ‘ligjit Beckham’, i cili gjithashtu parashikonte shtetasit e huaj të paguanin më pak taksa.

Ligji rezultues, i propozuar nga Partia Popullore vitin e kaluar dhe që do të vihet sërish në votim këtë vit, do të shohë shtetasit e huaj që investojnë të paguajnë deri në 20% më pak taksë mbi fitimet e tyre në rajonin e Madridit. Ekuivalente me shumën e 20% të investimeve të tyre, nëse Mbappe do të fitonte 20 milionë euro në vit te Real Madrid dhe ai do të investonte 20 milionë euro, ai mund të merrte 20% të tyre në lehtësime tatimore, që barazohen me 4 milionë euro.

Si një fitues i madh, Mbappe do të tatohej afërsisht gjysmën e pagës së tij nëse ai nuk do të investonte, por me atë zbritje prej 20%, do të paguante vetëm 24.5% – të njëjtën shumë si një punëtor që fiton vetëm 24 mijë euro në vit. Për kontekstin, paga mesatare është pak më shumë se 31 mijë euro në vit në qytetin e Madridit.

Mund të jetë një rritje e konsiderueshme e pagave për Mbappen nëse ai do të përfitojë nga ligji i ardhshëm dhe parashikohet se ai mund të jetë një nga 30 mijë njerëzit që do të zhvendosin vendbanimin e tyre tatimor në qytet si rezultat, me sa duket kryesisht me fitime të larta.

Sigurisht, njerëzit që shtyjnë legjislacionin, Kryetari i Bashkisë së Madridit nga Partia Popullore, Jose Luis Martinez-Almeida dhe Presidentja e Komunitetit të Madridit, Isabel Diaz Ayuso, janë të njohur për presidentin e Real Madridit, Florentino Perez. Treshja ndau një tavolinë me Tom Brady të hënën në mbrëmje në Laureus Aëards, dhe të dy u panë në zonën e drejtorit me Perez gjatë përballjes së Real Madridit me Manchester Cityn.

Nuk është hera e parë që vihen në dukje marrëdhëniet e ngushta mes politikanëve kryesorë në Madrid dhe Perezit. Pavarësisht se pretendohet se ka shkelur rregulloret mjedisore dhe lejen e planifikimit, këshilli i qytetit të Madridit po shtyn përpara me një projekt parkimi pranë Santiago Bernabeu, i cili do të ndërtohet me para publike dhe do t’i jepet me qira kompanisë Real Madrid Estadio për ta menaxhuar.

Drejtori i Përgjithshëm i kësaj kompanie është Jose Angel Sanchez, Drejtor i Përgjithshëm në Real Madrid, dhe Real Madrid Estadio parashikohet të bëjë një fitim prej 500 milionë euro gjatë qirasë 40-vjeçare. 

(Kosova Sot Online )