Holanda sonte kundër Anglisë në gjysmëfinalen e EURO 2024

  • A.P /
  • 10 July 2024 - 16:00
Holanda sonte kundër Anglisë në gjysmëfinalen e EURO 2024

Holanda dhe Anglia takohen sonte më 10 korrik në gjysmëfinalen e UEFA EURO 2024 ,transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Për herë të dytë në pesë vjet, këto dy peshat e rënda evropiane takohen në një gjysmëfinale, me Holandën që ka triumfuar 3-1 pas kohës shtesë në një ndeshje të Ligës së Kombeve në vitin 2019. Nuk do të ishte befasi për askënd nëse kjo shumë e shumëpritur takimi shkoi edhe një herë distancën; pesë nga tetë ndeshjet e fundit mes këtyre skuadrave kanë përfunduar në nivel pas 90 minutash.

"Do të jetë një natë e mrekullueshme të mërkurën mes dy kombeve të mëdha - një natë historike," parashikoi trajneri i Holandës Ronald Koeman pasi ekipi i tij arriti në gjysmëfinalen e parë të EURO që nga viti 2004 duke mundur Turqinë. Nga ana tjetër, Anglia ka arritur në këtë fazë për të dytin edicion radhazi të turneut. "Nëse vazhdojmë të tregojmë shpirt dhe bashkim, jam i sigurt se mund të shkojmë deri në fund dhe t'i fitojmë të gjitha", këmbënguli mbrojtësi Ezri Konsa pas fitores së penalltive në çerekfinale ndaj Zvicrës. Është një kravatë e balancuar në një buzë thike.

Formacionet e mundshme
Holandë: Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké; Schouten, Simons, Reijnders; Malen, Depay, Gakpo

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Guéhi; Saka, Mainoo, Rajs, Shaw; Bellingham, Foden; Kane

Rruga për në gjysmëfinale
Holanda

Grupi D
2-1 kundër Polonisë (Gakpo 29, Weghorst 83; Buksa 16)
0-0 kundër Francës
2-3 kundër Austrisë (Gakpo 47, Depay 75; Malen dhe 6, Schmid 59, Sabitzer 80)

Raundi i 16-të
3-0 kundër Rumanisë (Gakpo 20, Malen 83 90+3)

Çerekfinalet
2-1 vs Türkiye (De Vrij 70, Mert Müldür dhe 76; Samet Akaydin 35)

Anglia

Grupi C
1-0 kundër Serbisë (Bellingham 13)
1-1 kundër Danimarkës (Kane 18; Hjulmand 34)
0-0 kundër Sllovenisë

Raundi i 16-të
2-1 aet vs Sllovaki (Bellingham 90+5, Kane 91; Schranz 25)

Çerekfinalet
1-1 aet 5-3p kundër Zvicrës (Saka 80; Embolo 75)

(Kosova Sot Online)