Videoja e famshme e Micheal Jackson arrin 1 miliardë klikime në Youtube

  • E.K /
  • 21 qershor 2021 - 14:10
Videoja e famshme e Micheal Jackson arrin 1 miliardë klikime në Youtube

"Billie Jean" e Michael Jackson grumbulloi më shumë se një miliard shikime në YouTube, duke u bërë kënga e tretë nga vitet 1980 kur u realizua.

Botuar në 1983 në MTV, një video e drejtuar nga Steve Baron në të cilën Jackson ndriçon trotuarin në të cilin ecën me vallëzimin e tij, kishte një mesatare prej 600,000 shikimesh në ditë këtë vit.

Nga muzikantët e viteve tetëdhjetë, vetëm Guns N 'Roses nga "Sweet Child O'Mine" i vitit 1988 dhe grupi A-ha i vitit 1984 nga "Take On Me" kaluan kufirin e 1 miliardit.

Kënga "Billie Jean", shkruar nga Jackson dhe prodhuar nga i famshmi Quincy Jones, u vlerësua me dy Grammy.

Kënga "Thriller", pas së cilës emërohet albumi me ato dy këngë, po i afrohet gjithashtu numrit të një miliard shikimeve - aktualisht është në 765 milion.

Sipas statista.com, kënga për fëmijë "Baby Shark" ka më shumë shikime në YouTube, deri në 8.8 miliardë, e ndjekur nga "Despacito" nga Luis Fonsi me 7.2, si dhe "Shape of you" nga Ed Sheeran me 5,3 miliardë.

(Kosova Sot Online)