“Njeriu raketë” thyen rekordin e libirit të Genisit me shpejtësi 32 metra në orë (Foto/Video) - TV - Kosova Sot
“Njeriu raketë” thyen rekordin e libirit të Genisit me shpejtësi 32 metra në orë (Foto/Video)

“Njeriu raketë” thyen rekordin e libirit të Genisit me shpejtësi 32 metra në orë (Foto/Video)

Shpikësi britanik Richard Browning duket sikur nuk është nga ky planet përderisa e lë gjurmë në librin Genis.

Duke ngjarë me personazhin Iron Man, ai e ka thyer rekordin për kostumin më të shpejtë që të mbanë në ajër, trasnmeton Kosova Sot Online.

Duke e veshur kostumin që ka kushtuar 40.000 dollarë të cilin e ka dizajnuar vet, zotëri Browning arriti 32.02 metra për orë dhe shënoi një record të ri, të cilin ai shpreson që ta thyehë prapë vet në të ardhmen.

Image
Image

 

38 vjeçari Browning e bëri aktin në parkun e leximit në Lagoona të marten, duke u munduar ta thyej rekordin e vjetër.

Ai dukej sikur të jetë nga filmat fanta-shkencë përderisa fillon të ngritet mbi tokë rreth 2 metra.

Dy përpjekjet e tij të para ishin të pasukesshme pasi nuk arriti të merrte vrullin e duhur.

“Unë mendoj që mund të provojmë, e kam besimin që mund ta thyejmë këtë rekord” është shrehur Brwoning.

Jam krenar që jam pjesë e ditës së Librit të Genisit, është kënaqësi dhe privilegj të kemi shpikjen që njihet anë e mbanë botës.

Image
Image

 

(Kosova Sot)

6 orë e 26 minuta më parë
15/10/18