horoskopi
Dashi

Mars 21 - Prill 20

Horoskopi vjetor 2021

Puna: Lumturia ose aftësitë që ju mungojnë në vitin 2020, ju më shumë se zakonisht i kompensoni me përpjekje. Planeti juaj i fuqisë së Marsit po fillon këtë vit në shenjën e Shigjetarit energjik, kështu që ju duhet të jeni në gjendje të vazhdoni me projektet tuaja aktuale. Sidoqoftë, kur planeti juaj i shtëpisë takohet me Bricjapin punëtor në mes të shkurtit, ju mund të filloni t’i përfundoni punët. Venera që bën para, kthehet në shenjën e Demit në fillim të marsit, një shenjë që i do paratë më shumë se gjithçka. Shfrytëzoni të gjitha mundësitë e biznesit dhe mos kini frikë të punoni shumë, nëse paraqitet mundësia e duhur. Saturni hyn në shenjën e Ujorit ekscentrik në fund të muajit, duke ju ftuar të ndryshoni gjërat që nuk janë efikase. Mos kini frikë të thoni mendimin tuaj qartë dhe me zë të lartë. Idetë tuaja unike meritojnë të dëgjohen, mbase vetë kjo ide do të jetë përgjegjëse për ngritjen e pagës suaj në të ardhshmen, për avancimin ose një mundësi krejtësisht të re në karrierë. Një ngjarje tjetër e rëndësishme në kalendarin tuaj që duhet përmendur është Hëna e plotë në shenjën tuaj të zjarrtë në fillim të tetorit. Si shenja e parë e zodiakut, ju merrni iniciativën, por një Hënë e plotë kërkon që ju të jeni të durueshëm dhe të zhytur në mendime, gjë që nuk janë saktësisht karakteristikat tuaja. Reagimi refleksiv ndaj problemeve të karrierës është gjëja më e keqe që mund të bësh tani. Për fat të mirë, në të njëjtën kohë, ju do të keni në qiell Diellin në shenjën e Peshores së drejtë për t’ju ndihmuar të mbani ekuilibrin dhe të parandaloni që gjërat të shndërrohen në një katastrofë të plotë.

Shëndeti: Fundi i janarit mund t’ju sjellë probleme me luhatjet e presionit të gjakut, ndërsa shkurti ju sjell rritjen e nervozizmit dhe pagjumësisë. Tre muajt e parë të vitit 2021 janë përgjithësisht pa ndonjë devijim të madh, ndërsa prilli ju sjell marramendje, dhe pastaj duhet të kontrolloni presionin e gjakut, por edhe presionin në sytë tuaj. Maji dhe qershori herë pas here mund të shkaktojnë dhimbje koke, të cilat përndryshe janë dhimbja juaj. Vjeshta rrit nervozizmin dhe dekoncentrimin, prandaj është e nevojshme të bëni kujdes pas timonit. Ju duhet pushim, sepse dini të jetoni me një ritëm të mprehtë dhe të shpejtë, gjë që nuk do t’ju pëlqejë. Kur të keni ditë pushimi, përdorni ato për pushime. Ju duhet të shmangni marrjen e ilaçeve krye më vete.

Dashuria: Nëse jeni në lidhje: Kur është fjala për jetën tuaj private, Venera është e ngarkuar me të. Venera sundon me dashuri dhe kënaqësi të cilat janë të domosdoshme për lumturinë tuaj. Siç është duke rrjedhur viti 2020, ajo aktualisht është në shenjën e Peshkut ëndërrimtar. Dashuria juaj aktualisht është më e butë, gjë që partnerin tuaj do të mund ta zbusë dhe ta sharmojë. Hyjnesha e dashurisë kthehet në shenjën tuaj në fillim të shkurtit, kështu që dashuria bëhet më agresive. Përpiquni që partnerin tuaj thjesht të mos e shikoni si dikë të cilin e posedoni – jeta në çift është partneritet, jo diktaturë! Ekziston një harmoni i Venerës dhe Marsit (situata më e volitshme nga fundi i marsit) në fillim të marsit, e cila rritë impulsin tuaj seksual, por gjithashtu mund të shkaktojë që ta përdorni seksin si fshehje të cilitdo problem me të cilin lidhja juaj përballet. Shfrytëzoni sfidat e kësaj periudhe kalimtare që të hyni më thellë në çështjet themelore të partneritetit tuaj dhe mos lejoni që nevojat tuaj fizike të mjegullojnë emocionet e partnerit tuaj. Gjërat do të duhej të ktheheshin në normale deri në momentin kur Venera hyn në Luanin e lumtur në fillim të shtatorit, kur dashuria është e gjallë dhe e fortë. Egoja juaj tani dëshiron t’ju mundojë, mirëpo nëse ndiheni shkëlqyeshëm derisa merrni komplimente, kritikat mund ta bëjnë krejtësisht të kundërtën. Mundohuni t’i mbani gjërat lehtë, duke u argëtuar në vend që të preokupoheni me ekzagjerim dhe dramë.
Nëse jeni të lirë: Fundi i marsit sjell një prej periudhave më të lumtura kalimtare për Deshtë e lirë, për çka meritë ka harmonia ndërmjet Venerës dhe Jupiterit. Ky është definicioni i duhur i “fatlumëve në dashuri”. Nëse ka kaluar mjaft kohë që kur keni qenë kaq optimist për shkak të dashurisë, mbase ndjenjat do t’ju duken të çuditshme dhe të panjohura. Mos ikni nga lumturia. E meritoni të argëtoheni, të njihni njerëz të rinj, mbase edhe të njihni personin e duhur për Ju. Venera e dashurisë hyn në shenjën Gaforres emocionale në fillim të gushtit, ajo në këtë shenjë ndihet shumë rehat dhe ka lidhshmëri të veçantë. Rezultatet pozitive të kësaj lidhjeje të posaçme do t’i shihni në jetën tuaj dashurore atëherë kur të jeni të motivuar të gjeni lidhjen dashurore së cilës do t’i përkushtoheni. Nëse jeni ngopur me lojëra në sferën e dashurisë, kjo periudhë do të jetë e mirëseardhur për ju. Nga mesi i dhjetorit Venera do ta kalojë një kohë në shenjën e Shigjetarit të zjarrtë dhe aventurier, në këtë moment zemra Juaj do të duhej të jetë e gatshme që më të mos fshihet. Ndonjëherë shkon nga një lidhje e shkurtër në tjetrën, por çfarë vërtet ka në zemrën Tuaj? Venera në Shigjetarin këtë do ta zbulojë. Është e vështirë të fshihet çfarë vërtet ndieni në këtë periudhë kalimtare në të cilën shihet se si zhvillohet dashuria. Nëse jeni të mbërthyer në pyetjen “duam apo nuk duam”, Desh, është koha të vazhdoni përpara.