Film për Ismail Kadarenë, ja aktori që do të interpretojë rolin e tij - Kulturë - Kosova Sot
Film për Ismail Kadarenë, ja aktori që do të interpretojë rolin e tij

Film për Ismail Kadarenë, ja aktori që do të interpretojë rolin e tij

Regjisori Ben Apolloni ka treguar se është duke punuar për skenarin e një filmi artistik me metrazh të shkurtër, lidhur me jetën e shkrimtarit Ismail Kadare. Në këtë film do të përfshihet periudha e rinisë së shkrimtarit të njohur i cili aktualisht është kthyer në simbol krenarie për kombin tonë.

Apolloni ka thënë se skenarin për këtë film tashmë e ka të përfunduar, sikurse që ka përzgjedhur edhe aktorin, që në këtë film do të shndërrohet në një Kadare. “Faktikisht, figura e aktorit më ka dhënë idenë për të bërë këtë film. Ai i ngjan shumë, dhe më pas e kam zhvilluar edhe skenarin”. Bëhet fjalë për Ibër Dearin që do t’i besohet roli në këtë film, që sipas Apollonit, ka për synim që ta realizojë brenda këtij viti. 

Image

 

(Kosova Sot)

12 orë e 46 minuta më parë
12/12/18