Vdes disenjatori i njohur italian Roberto Cavalli

  • A.P /
  • 12 April 2024 - 21:42
Vdes disenjatori i njohur italian Roberto Cavalli

Disenjatori italian Roberto Cavalli ka vdekur në Firence në moshën 83-vjeçare të premten, transmeton gazeta "Kosova Sot Online". 

Agjencia italiane e lajmeve ANSA ka raportuar se Cavalli vdiq në shtëpinë e tij në Firence pas një sëmundjeje të gjatë.

 

Cavalli vinte nga një familje artistësh, pasi gjyshi i tij Giuseppe Rossi ishte figurë udhëheqëse në lëvizjen Macchiaioli dhe veprat e tij u ekspozuan në galerinë “Uffizi” në Firence.

Disenjatori italian lansoi për herë të parë markën e tij në vitin 1970.

Modelja suedeze Sandra Nilsson, e cila është 45 vjet më e vogël, është partnerja e tij që nga viti 2014. Vitin e kaluar ai u bë baba për herë të gjashtë. Me Nilssonin ka një djalë.

(Kosova Sot Online)