6 romane fantastike që duhet t’i lexoni patjetër

  • E.K /
  • 07 gusht 2020 - 09:39
6 romane fantastike që duhet t’i lexoni patjetër

Një libër i mirë mund të jetë arratisja e përsosur nga problemet e përditshmërisë. Pa marrë parasysh shijen tuaj, në listën e mëposhtme secili nga ju mund ta gjejë romanin e duhur për ta lexuar në vikend dhe për t’u magjepsur me ta.

Kjo listë fantastike e romaneve përfshin:

“Historia e fshehtë” nga Donna Tartt

Romani debutues i Donna Tartt — për një grup studentësh elitë të Bennington që studiojnë greqisht me një instruktor enigmatik dhe përfundojnë të kryejnë vrasje pas një nate në pyll — nuk është vetëm një histori tërheqëse, por edhe shkrimi më i hollë që mund të keni lexuar. Tartt është një shkrimtar kaq marramendës i mirë. Dhe “Historia e fshehtë” është aq e lezetshme dhe qesharake sa skena të caktuara do të ju bëjnë gjithmonë të qeshni me zë të lartë.

“Kuzhina konfidenciale” nga Anthony Bourdain

Lexoni tregimin e Anthony Bourdain-të gjithë rritjen e tij në famën e kuzhinës dhe atë që ndodh me të vërtetë në kuzhina. Një letër dashurie e çmendur, e apasionuar dhe e qeshur për ushqimin, gatimin dhe restorantet.

“Erërat e rastësishme” nga Belva Plain

Ky roman ka të bëjë me një mjek, Martin Farrell, i cili rritet i varfëruar në New York dhe bëhet i falimentuar për të studiuar neuroshkencën nga vjehrri i tij i pasur — por Martin është i dashuruar me  motrën e gruas së tij dhe ajo me të.

“Hekurudha nëntokësore” nga Colson Whitehead

Ky roman i rëndësishëm për një skllav që përpiqet t’i shpëtojë zotit të saj mizorisht të egër përmes një hekurudhe aktuale.

“Pëllumbi i vetmuar” nga Larry McMurtry

Romani fitues i çmimeve Pulitzer i Larry McMurtry është një sagë e lexueshme me varësi në lidhje me dy burra, Woodrow F. Call dhe Augustus McCrae, duke shfaqur një bandë prej kaubojësh ragtag dhe bagëtish nga Lonesome Dove, Texas, në Montana “para se bankierët të marrin gjithçka”. Ndërsa luftojnë stuhitë, thatësirën, urinë, dhunën, mercenarët, skalitjet, gjarpërinjtë dhe gratë si të ftohta ashtu edhe me zemër të artë përmes kësaj panorame të Perëndimit Amerikan, personazhet janë aq qesharak, lëvizës dhe realë sa do t’i kujtoni gjatë.

“Rruga revolucionare” nga Richard Yates

Ky roman i vitit 1961 flet për një çift, martesa e të cilit nënkupton  lëvizjen nga Nju Jorku në periferi dhe më pas përleshjen për të provuar se nuk janë të vdekur nga shpirti si të gjithë të tjerët, është ajo që mund të quhet “përrallë paralajmëruese periferike”. Richard Yates definitivisht nuk na jep pikëpamjet e ylberit dhe bluve të natyrës njerëzore. Por ajo që ai e bën kaq mirë është t’u tregojë njerëzve siç janë në të vërtetë, me fantazitë dhe ambiciet e tyre të fshehta, qëllimet e tyre katastrofike, të mirat dhe të metat e vogla – dhe marrëzinë e tyre të mbrapshtë dhe çastet e papritura të bukurisë.

(Kosova Sot Online)