Doli para plumbave dhe shpëtoi jetën e ushtarëve, qeni hero humb këmbët e pasme

  • E.K /
  • 29 gusht 2020 - 11:37
Doli para plumbave dhe shpëtoi jetën e ushtarëve, qeni hero humb këmbët e pasme

Në qen ushtarak gjatë një bastisje ka shpëtuar jetën e ushtarëve britanikë të cilët po luftonin al-Kaedën në Afganistan. Qeni hero në momentin kur armiku po gjuante me armë zjarri ka dalë para plumbave dhe si pasojë e kësaj humbi të dyja këmbët e pasme.

Pasi humbi këmbët atij ju porositën proteza duke bërë që të jetë qeni i parë ushtarak në Mbretërinë e Bashkuar që porositet diçka e tillë.

Qeni i quajtur Kuno, i cili tashmë është në pension është trajnuar për të zbuluar eksplozivë dhe armë, atij pritet  t’i jepet medalja për trimëri në një ceremoni virtuale në muajin nëntor.

Kuno dhe ushtarët e tjerë në momëntin e sulmimit ishin pozicionuar për të mbështetur forcat elitare të Shërbimit Special të Anijeve.

(Kosova Sot Online)