Presidenti Trump nominohet për Çmimin Nobel për Paqe

  • G.G /
  • 09 shtator 2020 - 12:13
Presidenti Trump nominohet për Çmimin Nobel për Paqe

Vetëm disa javë pasi ndihmoi për të ndërmjetësuar paqen midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe  Presidenti i SHBA-së Donald  Trump është nominuar për Çmimin Nobel të Paqes në 2021, shkruan FowNews.

Emërimi është paraqitur nga Christian Tybring-Gjedde,  anëtar i Parlamentit Norvegjez, për përpjekjet e tij drejt zgjidhjes së konflikteve të zgjatura në të gjithë botën.

“Për meritat e tij, unë mendoj se ai ka bërë më shumë duke u përpjekur për të krijuar paqe midis kombeve sesa shumica e të nominuarve të tjerë për Çmimin e Paqes,” Tybring-Gjedde, një anëtar me katër mandate i Parlamentit i cili shërben gjithashtu si kryetar i delegacionit Norvegjez në Asamblenë Parlamentare të NATO-s , i tha Fox News në një intervistë ekskluzive.

(Kosova Sot Online)