Vrau bashkëshorten në Gjermani, kosovari dënohet me burgim të përjetshëm

  • S.A /
  • 12 shtator 2020 - 08:50
Vrau bashkëshorten në Gjermani, kosovari dënohet me burgim të përjetshëm

Gjyqtarët e marrin xhelozinë e tij si motiv të krimit. Burri kishte frikë prej ndarjes nga partnerja e tij dhe fëmijët.

Gjykata e Qarkut Landau ka dënuar me burgim të përjetshëm një të pandehur.  Fjala është për një kosovar 32 vjeçar për të cilin, trupi gjykues ka konstatuar se ka vrarë të shoqen, shkruan dpa.de.

Trupi gjykues e ka parë të provuar se 32-vjeçari ka vrarë partneren e tij në ulësen e pasme të makinës së tij me tri të shtëna, transmeton albinfo.ch.

Astrit R.  kishte qëlluar Fitore R. (33 vjeçe) nënën e fëmijëve të tij  7 e 9 vjeç ndërsa po ngiste makinën me shpejtësi të plotë.

Gjyqtarët e marrin xhelozinë e tij si motiv të krimit. Burri kishte frikë prej ndarjes nga partnerja e tij dhe fëmijët.

Policia kishte gjetur viktimën në muajin shkurt me rastin e një kontrolli të trafikut të bërë në rrethin e Germersheim-it. Kosovari në atë moment kishte dalë nga makina, me armë në dorë.

Vrasësi i dënuar tashmë me dënimin maksimal në gjyqësinë gjermane, kishte edhe precedente tjera penale. Ai kishte qenë i dënuar më parë për ushtrim të dhunës fizike, vjedhje e grabitje, përcjell albinfo.ch. Për këto vepra penale ai kishte qenë dënuar edhe me dëbim nga Gjermania.

(Kosova Sot Online )