Lista e vendeve dhe zonave që Zvicra i konsideron me rrezik, ku ndodhet Kosova

  • E.K /
  • 14 shtator 2020 - 11:35
Lista e vendeve dhe zonave që Zvicra i konsideron me rrezik, ku ndodhet Kosova

Duke filluar nga sot, kërkesat e karantinës zbatohen në më shumë se 50 vende dhe territore kur hyjnë në Zvicër.

Ishujt e Virgjër Britanikë dhe Republika Çeke janë shtuar, si dhe zona të caktuara në Francë apo Vjena në Austri, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch. Lista aktuale e Zyrës Federale të Shëndetit Publik (BAG):

Shtetet dhe zonat me një rrezik në rritje të infektimit:

Shqipëria, Andorra, Argjentina, Armenia, Aruba, Bahamas, Bahrejn, Belize, Territori Palestinez, Bolivi, Bosnje dhe Hercegovinë, Brazili, Ishujt e Virgjër Britanikë, Kili, Kosta Rika, Republika Domenikane, Gjibraltari, Hondurasi, India, Iraku, Izraeli, Kepi ëVerde, Katari, Kolumbia, Kosova, Kroacia, Kuvajti, Libani, Libia, Maldivet, Malta, Moldavia, Monako, Mali i Zi, Namibia, Maqedonia e Veriut, Panama, Paraguai, Peruja, Rumania, San Marino, Sint Maarten, Spanja, Surinami, Trinidad dhe Tobago, Republika Çeke, Ishujt Turk dhe Kaikos, Ukraina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (përfshirë Porto Riko, Ishujt e Virgjër të Sh.B.A dhe Guam)

Lista e zonave në vendet fqinje me një rrezik në rritje të infeksionit:

Zonat në Francë:

Rajoni Val-Lo de Loire, Rajoni korse, Rajoni i Hauts-de-France, Rajoni Ile de France, Rajoni i Normandisë, Rajoni i Nouvelle-Aquitaine, Rajoni Occitanie, Regjioni Pays de la Loire, Rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur, Territori përtej detit në Guianën Franceze, Guadelupa territori përtej detit, Polinezia Franceze territori përtej detit, Ishulli Reunion territori përtej detit, Territori Martinik jashtë shtetit, Mayotte territori përtej detit, Territori përtej detit Saint-Barthélemy, Territori përtej detit Saint-Martin.

Zonat në Austri:

Vjena

Nuk janë më në listë (nga 14 shtatori):

Ekuadori, Ishujt Faroe, Guatemala, Afrika e Jugut.

(Kosova Sot Online)