Miratohet testi për Covid-19, ju tregon rezultatin për 30 minuta

  • G.G /
  • 03 October 2020 - 10:34
Miratohet testi për Covid-19, ju tregon rezultatin për 30 minuta

OBSH ka miratuar ditën e premte, përdorimin e një testi më të shpejtë, diagnostikues për koronavirusin.

Ky do të jetë testi i dytë që merr miratimin nga OBSH. Ai bazohet te antigjenet, dhe tregon nëse një person është i infektuar apo jo me Covid. Testi pas kryerjes, do të jetë në gjendje të japë rezultat për 15-30 minuta, duke lehtësuar punën e epidemiologëve, por gjithashtu duke shuar ankthin e njerëzve për pak minuta, nëse janë infektuar apo jo me Covid.

“Këto teste janë të thjeshta për t’u përdorur dhe japin rezultate të besueshme në afërsisht 15 deri në 30 minuta, në vend të atyre që duan orë ose ditë, sigurisht kanë dhe një çmim më të ulët. Ky është një moment kritik në reagimin ndaj pandemisë. Ne i bëjmë thirrje çdo udhëheqësi vetëm të forcojë menyren si i përgjigjet situates, të vendosin masa që ne i dimë se mund ta frenojne përhapjen e virusit.”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, kreu i OBSH.

(Kosova Sot Online)