Sa u dëmtua Zvicra nga pandemia?

  • E.K /
  • 29 tetor 2020 - 13:39
Sa u dëmtua Zvicra nga pandemia?

33 mijë vende pune janë humbur tashmë në sektorin e hotelerisë dhe dhjetëra mijëra janë nën kërcënim.

Ky është mesazhi nga kreu i organizatës ombrellë për kafene, bare dhe restorante – Gastrosuisse.

Casimir Platzer thotë se ai gjithashtu pret që 2 në 5 biznese të shuhen për shkak të pandemisë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Platzer po i bën thirrje qeverisë që të mos e bëjë jetën më të vështirë për sektorin.

Ai thotë se ka një numër të ulët të infeksioneve në restorante të cilat kanë zbatuar masa sigurie dhe hedh poshtë idenë e një orar ndalimi.

Ai shton se nuk ka rëndësi nëse mysafirët janë në një restorant në orën 9 ose 11:00.

Ai po bën thirrje për lehtësim të qirasë nga pronarët dhe më shumë ndihmë të qeverisë.

(Kosona Sot Online)