Gjeneva në bllokadë totale pas rritjes së rasteve me COVID 19

  • G.G /
  • 02 nëntor 2020 - 10:32
Gjeneva në bllokadë totale pas rritjes së rasteve me COVID 19

Të dielën, spitali kryesor i Gjenevës numëroi 474 pacientë Covid-19, përfshirë 56 në kujdes intensiv, nga vetëm 78 persona të spitalizuar dhe 13 në kujdes intensiv dy javë më parë.

Tani më Gjeneva shkoi përtej rregullave kombëtare të kurorës, duke mbyllur baret dhe restorantet.

Zyrtarët nga Gjeneva thanë të dielën se do të tejkalohen masat kombëtare zvicerane dhe do të mbyllen të gjitha baret, restorantet dhe dyqanet jothelbësore në një përpjekje për të frenuar rastet në rritje të koronavirusit.

Në të njëjtën ditë, Shoqata zvicerane e ashensorëve të skive tha për mediat se do të bënte maskat e fytyrës të detyrueshme në të gjithë ashensorët gjatë sezonit të ardhshëm të dimrit, duke përfshirë ngritje karrigesh të hapura.

Qeveria kantonale e Gjenevës paralajmëroi se rajoni po shihte një “përkeqësim të rëndë të situatës”, duke deklaruar një gjendje të re emergjente, transmeton tutje albinfo.ch.

Duke filluar nga e hëna në mbrëmje, të gjitha restorantet, baret dhe institucionet e tjera të kohës së lirë, si kinematë, muzetë, bibliotekat dhe pishinat, do të mbyllen, ashtu si të gjitha dyqanet jothelbësore, tha ajo në një deklaratë.

Njerëzit inkurajohen të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm nëse është rreptësisht e nevojshme, tha qeveria e Gjenevës, duke shtuar megjithëse nuk do të kishte ndalime ligjore për lëvizje.

500,000 banorët e rajonit do të gjenden kështu në afërsisht të njëjtën situatë gjysmëbllokimi si në pranverë, me përjashtim që shkollat ëdo të mbeten të hapura.

Autoritetet rajonale thanë që masat e reja ishin të nevojshme për shkak të rritjes së rasteve – me më shumë se 1.000 teste pozitive ditore në ditët e fundit – dhe gjithashtu ngritjes së numrit të pacientëve Covid-19 në spitalet e Gjenevës dhe njësitë e kujdesit urgjent.

Të dielën, spitali kryesor i Gjenevës HUG numëroi 474 pacientë Covid-19, duke përfshirë 56 në kujdes intensiv, nga vetëm 78 persona të shtruar në spital dhe 13 në kujdes intensiv dy javë më parë.

Gjeneva është kantoni i dytë zviceran pas Juras që urdhëron një bllokim të ri gati total.

Njoftimi i tij erdhi vetëm disa ditë pasi qeveria kombëtare e Zvicrës njoftoi një sërë masash më të rrepta, por nuk arriti të kthente të gjithë vendin në izolimin e pjesshëm të pranverës.

Ndër të tjera, maskat e fytyrës tani kërkohen në të gjitha hapësirat e mbyllura publike dhe jashtë nëse mbajtja e një distance të duhur nuk është e mundur.

Zvicra, një vend me 8.5 milionë banorë, aktualisht po sheh një nga kulmet më të mëdha të Evropës në numrin e rasteve krahasuar me madhësinë e popullsisë.

Javën e kaluar ajo pa numrin e përditshëm të çështjeve që i afrohej 10,000, me dhjetëra vdekje të reja çdo ditë, dhe tani numëron më shumë se 150,000 raste dhe 2,000 fatalitet që nga fillimi i pandemisë. 

(Kosova Sot Online)