Nuk i flet nënës që pesë muaj pse i tha se voton Trumpin, zgjedhjet presidenciale në Amerikë po i përçajnë familjet

  • G.G /
  • 02 nëntor 2020 - 15:00
Nuk i flet nënës që pesë muaj pse i tha se voton Trumpin, zgjedhjet presidenciale në Amerikë po i përçajnë familjet

Kur demokratja e përjetshme Mayra Gomez i tha djalit të saj 21 vjeçar pesë muaj më parë se ajo voton për Donald Trump në zgjedhjet presidenciale e së martës, ai u largua nga nëna e tij dhe i tha që nuk është pjesë e jetës së saj më.

Ai më tha në mënyrë specifike, ‘Ju nuk jeni më nëna ime, sepse po votoni për Trump’, ”tha Gomez, 41 vjeçare, një punonjëse e kujdesit personal në Milwaukee, për Reuters.

Biseda e tyre e fundit ishte aq e hidhur sa ajo nuk është e sigurt se ata mund të pajtohen, edhe nëse Trump humbet në rizgjedhjen për president nuk besoj që do të pajtohemi.

‘’Dëmi është bërë. Në mendjet e njerëzve, Trump është një përbindësh. Është e trishtueshme. Ka njerëz që nuk flasin më me mua dhe nuk jam i sigurt që kjo do të ndryshojë, ”tha Gomez, e cila është një tifoze e Trump.

Gomez nuk është e vetmja në mendimin se ndarjet e hidhura brenda familjeve dhe miqve për presidencën e trazuar të Trump do të jenë të vështira, për të mos thënë të pamundura për t’u riparuar, edhe pasi të largohet nga detyra ( nëse nuk fiton zgjedhjet).

Ajo nuk është e sigurt që ato përçarje me miqtë dhe familjen do të rregullohen ndonjëherë, sepse secili beson se tjetri ka një sistem vlerash krejtësisht të tjera.

Gjatë presidencës së tij gati katër-vjeçare Trump ka nxitur emocione të forta si në mbështetës ashtu edhe në kundërshtarë. Shumë nga mbështetësit e tij admirojnë lëvizjet e tij për të rregulluar emigracionin, emërimin e tij të gjykatësve konservatorë, gatishmërinë e tij për të hedhur konventën në erë dhe retorikën e tij të ashpër, të cilën ata e quajnë bisedë e drejtpërdrejtë.

Demokratët dhe kritikë të tjerë e shohin Trumpin si ish-zhvilluesin e pasurive të patundshme dhe personalitetin e shfaqjes së realitetit si një kërcënim për demokracinë amerikane, një gënjeshtar serial dhe një racist i cili keq menaxhoi pandeminë  e koronavirusit që ka vrarë më shumë se 230,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara deri më tani. Trump hedh poshtë këto karakterizime duke i quajtur si “lajme të rreme’’.

Ekspertët amerikan kanë theksuar se nuk duhet të ketë përçarje familjare, sepse zgjedhja për të votuar është çështje personale, shkruan Reuters.

(Kosova Sot Online)