Trump nuk e pranon humbjen: Zgjedhjet janë larg përfundimit

  • G.G /
  • 07 nëntor 2020 - 18:47
Trump nuk e pranon humbjen: Zgjedhjet janë larg përfundimit

Kandidati presidencial i Republikanëve, Donald Trump, ka shkruar një përgjigje ndaj ‘Associated Press’, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë mbaruar ende.

“Joe Biden nuk është certifikuar si fitues i asnjë shteti, e lëre më në ndonjë prej shteteve shumë të kontestueshme në vota”, ka shkruar Trump në letrën e dërguar AP’së.

Sipas tij, që nga e hëna, Trump bashkë me kampanjën e tji do fillojë të kërkojë drejtësi nëpër gjyqet amerikane.

“Që nga e hëna, kampanja jonë do fillojë të ngrijë padi penale në gjykata, për t’u siguruar që ligjet e zgjedhjeve po zbatohen plotësisht dhe do shpallin fituesin e duhur. Populli amerikan presin zgjedhje të ndershme: kjo nënkupton numërimin e të gjitha fletëvotimeve legjitime, e jo atyre jo-legjitime. Mbetet shokuese mënyra se si kampanja e Biden refuzon të pajtohet me rregullat bazike dhe dëshiron numërimin e votave edhe kur mashtrojnë e fabrikojnë”, ka shkruar Trump tutje në letër.

Mediet bëjnë të ditur se Trump ishte duke luajtur golf kur mori vesh se kandidati demokrat, Joe Biden, u shpall presidenti i 46’të i SHBA’së. 

(Kosova Sot Online)