Njihuni me 10 traditat më të çuditshme të Kinës

  • E.K /
  • 11 November 2020 - 19:36
Njihuni me 10 traditat më të çuditshme të Kinës

Ndërsa shumica e forcave të policisë në të gjithë botën stërvitin qen për mbrojtje, në Kinë, policia preferon ta sërvisë patat. 

Vazhdoni të lexoni dhe do të zbuloni edhe 9 praktika dhe rutina të tjera kineze që janë të panjohura për botën perëndimore.

Këto janë disa nga traditat dhe zakonet më unike të cilave njerëzit kinezë u qëndrojnë besnikë.

1. Dhuratat duhet të refuzohen disa herë para se të pranohen.

Pavarësisht se sa të popullarizuara apo të dashura janë dhuratat në Kinë, kur kinezëve u ofrohen dhurata, është zakon që ata t'i refuzojnë të paktën një herë para se t'i pranojnë ato. 

Jo sepse nuk u pëlqen e tashmja, por për ta, është thjesht një veprim i sjellshëm.

Kinezëve nuk u pëlqen kur njerëzit e tjerë u blejnë dhurata të shtrenjta, dhe në shumë raste, kjo mund të konsiderohet ryshfet .

Pra, nëse vendosni të dhuroni diçka , sigurohuni që të mos përfshini një sasi të madhe parash në të.

2. Shumë gra mbajnë fytyrë-kinis në plazh.

Pasja e një çehre të pastër dhe të bardhë ka qenë gjithmonë një standard ideal për bukurinë e grave kineze. 

Dielli padyshim është armiku i saj, prandaj kin-kinis u shpikën në vitin 2004 dhe tani vishen kryesisht në zonat bregdetare. 

Jo vetëm që ato mbrojnë fytyrat e grave nga ekspozimi në diell por edhe nga kandilat e detit dhe algat.

3. Policia ndonjëherë do të përdorë patat në vend të qenve roje

Mund të tingëllojë e çuditshme, por në vende si provinca Xinjiang, policia ndonjëherë do të përdorë patat e zbutura në vend të qenve. 

Kjo ndodh sepse patat mund të jenë me zë të  lartë dhe agresiv, ndërsa kanë një vizion të shkëlqyeshëm. 

Ata mund të bëhen shumë territoriale dhe nuk do të pushojnë së rrahuri krahët dhe të bërtasin teksa vërejnë se diçka nuk shkon.

4. Njerëzit flenë gjumë pothuajse kudo.

Në Kinë, shumica e njerëzve punojnë shumë orë çdo javë, ndonjëherë pa ditë pushimi. 

Kjo është arsyeja pse është e kuptueshme që ata të dremitin gjatë ditës kudo që të ndodhen. 

Pavarësisht nëse është në stacionin e tyre të punës, në tren, apo edhe në një stol rrug , ata kurrë nuk do të hezitojnë të mbyllin sytë për disa minuta. 

Ata që kalojnë aty e dinë që nuik duhet t'i shqetësojnë.

5. Ata pëlqejnë të pështyjnë në publik.

Ndërsa pështyma konsiderohet e vrazhdë në vendet perëndimore, në  Kinë , mendohet se është një  veprim pastrues . 

Vetëm vitet e fundit filluan shumë fushata për t'i mësuar njerëzit të përmbahen nga ky zakon, kryesisht për arsye sanitare.

Qyteti i  Pekinit , në veçanti, vendosi një tarifë prej 50 juan (rreth 6,50 dollarë) për këdo që u kap duke peshtyrë në publik përpara Lojërave Olimpike.

6. Një nuse duhet të qajë me qëllim një javë para dasmës së saj.

Ky zakon i lashtë është ndjekur në shumë zona të Provincës Sichuan të Kinës Jugperëndimore për shekuj tani, që daton që nga periudha e shteteve ndërluftuese (475 pes deri në 221 pes). 

Historia thotë se një nënë qau te këmbët e vajzës së saj në fund të dasmës së saj, duke iu lutur që ajo të mos e linte.

 Në ditët e sotme, në zonat që ende ndjekin këtë praktikë, nuset kërkohet të qajnë çdo ditë gjatë javës apo edhe muajit që çon në dasmën e saj. 

Në vitet e kaluara, nuses gjithashtu i kërkohej të qante gjatë dasmës së saj, përndryshe, ajo do të ishte tallja e fshatit të saj.

7. Kinezët pinë ujë të nxehtë të valë

Pirja e ujit të valë të nxehtë mund të duket e pamundur për disa njerëz, por kinezët besojnë se mund të trajtojë të gjitha llojet e sëmundjeve, nga ftohja e zakonshme te kolera . 

Kjo traditë shkon në shekullin e katërt, kur njerëzit menduan se duke pirë ujë të nxehtë, elementët ying (të mirë) dhe yang (të keq) të trupit do të ekuilibrohen. 

Kështu, trupi i njeriut do të ishte më i ndjeshëm ndaj sëmundjeve dhe ftohjeve. 

Në ditët e sotme, uji i nxehtë mund të gjendet në shumicën e hapësirave komunale, të tilla si stacionet e trenave dhe aeroportet.

8. Lënia e ushqimit në pjatën e tyre është një shenjë e mirë.

Në shumë vende, si India dhe Japonia, lënia e ushqimit të papërfunduar në pjatën tuaj mund të tregojë se nuk e shijuat vaktin tuaj. 

Në  Kinë, i njëjti veprim do të thotë që ju jeni ende të uritur dhe pritësi juaj nuk ju ofroi ushqim të mjaftueshëm.

9. Është shumë e zakonshme që njerëzit të veshin pizhame në publik.

 Pizhamet që vesh bota perëndimore  u shfaqën në Kinë në shekullin e njëzetë dhe ishin mjaft të shtrenjta .

 Vetëm njerëzit e pasur mund t'i përballonin ato dhe veshja e tyre në publik ishte një mënyrë për të treguar pasurinë e tyre. 

Edhe në ditët e sotme, kur pothuajse të gjithë mund të blejnë pizhame, veshja e tyre jashtë shtëpisë është çështje e një statusi të lartë . 

Thjesht do të thotë që dikush nuk ka pse të punojë.

10. Gratë Red Yao i presin flokët  një herë në jetën e tyre.

Huangluo Yao është një fshat piktoresk kinez i fshehur në natyrë ku banojnë njerëzit e Red Yao. 

Fshati ka vetëm 600 banorë nga 78 familje të ndryshme. 

Por arsyeja që është me famë botërore është për shkak të flokëve të grave. 

Flokët e tyre mund të rriten deri në  5  metra të gjatë dhe peshojnë deri në 2 kilogramë! 

Sekreti i gjatësisë së madhe është një shpikje e bërë nga uji i thartuar i orizit i përzier me lëkurat e pomelos dhe vajin e farës së bimës së çajit që

(Kosova Sot Online)