Hajnat vjedhin 6.5 milionë euro nga zyra doganore

  • G.G /
  • 12 nëntor 2020 - 14:12
Hajnat vjedhin 6.5 milionë euro nga zyra doganore

Vjedhja prej miliona eurosh ndodhi në qytetin gjerman Emmerich, ku zyrat e doganës ishin bosh, ndërsa autoritetet policore gjermane kanë bërë të ditur se kanë ofruar një shpërblim prej 100.000 eurosh pwr ata që ofrojnë informacione rreth hajnave.

Hetuesit gjermanë thanë të mërkurën se kanë filluar një kërkim për të dyshuarit që vodhën 6.5 milionë euro para të gatshme javën e kaluar nga një zyrë doganore në Emmerich.

Policia tha në një deklaratë se vjedhja ishte një operacion “i planifikuar dhe i kryer në mënyrë profesionale” nga “tre autorë ende të paidentifikuar. Hajdutët përdorën një stërvitje të fortë për të arritur në kasafortë nga një dhomë ngjitur në bodrumin e ndërtesës.”

Treshja më pas u largua me shpejtësi me automjetin e tyre, ndërsa një tjetër dëshmitar pa një burrë që ecte rreth zyrës doganore, përpara se të hipte në një makinë dhe të largohej në të njëjtin drejtim me furgonin.

Emmerich ndodhet afër kufirit me Holandën, shumë afër Nijmegenit në Holandë sesa qytetit Duisburg. Është një rruge kryesore e autostradës midis dy vendeve dhe është një pikë kyçe e lidhjes hekurudhore për gjermanët që udhëtojnë në Holandë.

Policia gjermane njëkohësisht deklaroi se kushdo që ka fotografi të personave të dyshuar apo që i ka parë duke lëvizur në ndonjë drejtim, do të marrë shpërblim prej 100.000 eurosh, shkruan DeutscheWelle Zeitung.

(Kosova Sot Online)