Parashikimi i motit në Kosovë për sot dhe nesër, në këto vende mund të ketë reshje bore

  • G.G /
  • 16 nëntor 2020 - 07:37
Parashikimi i motit në Kosovë për sot dhe nesër, në këto vende mund të ketë reshje bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se edhe këto ditë pritet që në mëngjes të ketë mjegull.

Do të mbajë mot i ndryshueshëm. Në mëngjes dhe gjatë natës pritet të ketë mjegull.

E hëna do të filloj me diell dhe pak vranësira, por nga e marta pritet të kemi kushte tjera meteorologjike, vranësira të dendura të përcjellura me reshje shiu.

Në fushat termike nuk do të ketë ndryshime të mëdha, sidomos në vlerat e maksimaleve, kurse temperaturat minimale parashihen të ulen diku në zero dhe -1 gradë Celsius.

Reshjet e shiut në viset e larta malore mund të shoqërohen me fjolla të borës.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri në 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-14 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i veriperëndimit me shpejtësi 1-8 m/s.

(Kosova Sot Online)