Igballe Rugova vazhdon protestën edhe sot për shkarkimin e Driton Selmanajt

  • E.K /
  • 24 nëntor 2020 - 13:42
Igballe Rugova vazhdon protestën edhe sot për shkarkimin e Driton Selmanajt

Përplasja në Kuvend ndërmjet deputetes Saranda Bogujevcit dhe zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj për çështjen e të pagjeturve, ka shkaktuar debate të shumta madje edhe është kërkuar largimi i tij nga pozita qeveritare.

Zërin ndaj deklaratave të Selmanajt edhe Rrjeti i Gruas, ndërsa kërkojnë edhe largimin e tij nga posti i zëvendëskryeministrit. Majde ky rrjet ka dërguar edhe letër kryeministrit Hoti, duke i kërkuar edhe shkarkimin e tij.

Por Rrjeti i Grave të Kosovës, ka reaguar ndaj Selmanajt edhe përmes protestës së ‘heshtur’ dje para Qeverisë, ndërsa këtë protestë e ka vazhduar edhe sot drejtoresha ekzekutive Igbale Rugova e cila ka dal para objektit të Qeverisë duke mbajtur në duar pankartën me mbishkrimin ” Selmanaj ik ’, e që përçon mesazhin që Semanaj nuk ka vend në Qeveri pas deklaratave të tij në Kuvend për të pagjeturit.

Ndryshe, ky rrjet tashmë ka organizuar peticionin online, e që është thirrje qytetare për shkarkimin e Driton Selmanajt nga posti qeveritar.

Kujtojmë se shkarkimin e Selmanajt e ka kërkuar edhe Lëvizja Vetëvendosje, ndërsa si mas penalizuese për të ata kanë paralajmëruar se se nuk do të jenë në seanca të Kuvendit nëse aty do të jetë Selmanaj.

(Kosova Sot Online)