Sot bëhen një vit nga tërmeti që ndodhi në Shqipëri që la të vdekur 51 persona

  • E.K /
  • 26 nëntor 2020 - 08:15
Sot bëhen një vit nga tërmeti që ndodhi në Shqipëri që la të vdekur 51 persona

Ishte ora 03.56 minuta e mëngjesit të 26 nëntorit, ku tronditja prej 50 sekonda shënoi një prej ngjarjeve më të rënda në fushën e fatkeqësive natyrore në Shqipëri.

U bënë një vit nga tërmeti i tmerrshëm, lëkundjet e të cilit morën jetën e 51 personave si dhe plagosi plot 913 të tjerë, si dhe u prekën plot 202 mijë persona në disa bashki.

Pallate, shtëpi, shkolla të shembura, njerëz që kërkonin ndihmë, ambulanca, makina policie e ushtrie ishte tabloja e asaj tragjedie.

Orët e para ishin kaotike, pasi shumë njerëz nën rrënoja luftonin mes jetës dhe vdekjes, ndërkohë të tjerëve iu duhej të përballeshin edhe me panikun që shkaktonin post-lëkundjet.

(Kosova Sot Online)