A po mendojnë skulptorët që vetëm mjekra dhe ca muskuj e dylbi mjaftojnë për ti prezantuar këto figura madheshtore!

  • A.P /
  • 28 nëntor 2020 - 21:12
A po mendojnë skulptorët që vetëm mjekra dhe ca muskuj e dylbi mjaftojnë për ti prezantuar këto figura madheshtore!

Shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari u zbulua në një qendër tregtare të qytetit të Prizrenit, por, ajo po merr kritika të ashpra për shkak të formës së heroit të cilën artisti është munduar ta glorifikojë, shkruan gazeta "Kosova Sot Online".

Kritiku i artit Ilir Muharremi ka reaguar ashpër, përmes llogarisë së tij sociale, duke i kritikuar skulptorët  që vetëm mjekra dhe ca muskuj e dylbi po mjaftojnë për ti prezantuar këto figura madheshtore!

Shkrimi i plotë pa ndërhyrjen e redaksisë:

Cfare mendimi keni per shtatoren e Skenderbeut dhe Adem Jasharit qe u zbuluan sot ne Prizren? A po lendohen heronjte tane apo po perjetesohen me keso skulpturash ne aspektin estetik? A po mendojne skulptoret qe vetem mjekra dhe ca muskuj e dylbi mjaftojne per ti prezantuar keto figura madheshtore? Humori po vazhdon me heronjte....

Image

 

(Kosova Sot Online)