Kim Jong Un dhe familja e tij u vaksinuan në fshehtësi kundër Covid-19

  • A.P /
  • 01 dhjetor 2020 - 22:20
Kim Jong Un dhe familja e tij u vaksinuan në fshehtësi kundër Covid-19

Burimet e inteligjencës japoneze zbuluan se Kina i ka siguruar një vaksinë eksperimentale udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe familjes së tij.

Harry Kazianis, një ekspert për Korenë e Veriut në Qendrën Kombëtare të Kërkimit të Interesit në Uashington, zbuloi se përveç familjes së Kim dhe disa zyrtarë të lartë të qeverisë së Koresë së Veriut kanë marrë vaksinën kineze.

Ai shtoi se nuk ishte i qartë identiteti i kompanisë që siguroi vaksinën në familjen Kim.

“Në dy ose tre javët e fundit, Kim Jong Un dhe një numër zyrtarësh të tjerë të lartë brenda familjes Kim dhe rrjetit të sundimtarëve janë vaksinuar kundër koronavirusit falë një vaksine që po zhvillohet nga qeveria kineze”-shkroi Kazianis në një artikull për 19FortyFive.

Ai shtoi se të paktën tre kompani kineze po punojnë për të zhvilluar një vaksinë COVID-19, duke përfshirë Sinovac Biotech Ltd, CanSinoBio dhe Sinophram Group.

Koreja e Veriut nuk ka konfirmuar asnjë rast me Covid-19, por inteligjenca e Koresë së Jugut tha se një shpërthim nuk mund të përjashtohej për shkak të shkëmbimit tregtar dhe njerëzor midis saj dhe Kinës, përpara se të mbyllnin kufijtë në fund të janarit.

(Kosova Sot Online)