Këshilli i Prindërve kundërshton përfundimin më të shpejtë të gjysmëvjetorit

  • E.K /
  • 02 December 2020 - 11:01
Këshilli i Prindërve kundërshton përfundimin më të shpejtë të gjysmëvjetorit

Këshilli i Prindërve të Kosovës nuk është pajtuar me vendimin e Qeverisë Hoti, që gjysmëvjetori i parë nëpër shkolla fillore dhe të mesme të përfundojë 10 ditë më herët.

Këshilli përmes një komunikate për media, ka konfirmuar se lidhur me këtë vendim nuk është konsultuar fare nga Qeveria e vendit.

“KPK-ja konsideron se gjendja e pandemisë nuk e ka rënduar procesin mësimor sa për ta marrë qeveria një vendim të tillë, i cili fare nuk shkon në interes të nxënësve ngase viti shkollor ka filluar me vonesë, punohet me orar të shkurtuar dhe se interesi i nxënësve është që sa më gjatë të qëndrojnë në proces mësimor dhe jo të pushojnë pa nevojë 1 muaj”, thuhet në një komunikatë për media.

Pushimi, sipas vendimit të qeverisë do të zgjasë deri më 18 janar dhe është marrë për shkak të situatës me koronavirus.

Kujtojmë se që nga marsi kur u shënuan rastet e para me Covid-19 në vend, procesi mësimor është mbajtur në formë të kombinuar, online dhe përmes orëve të shkurtuara në shkolla.

(Kosova Sot Online)