Vrasësi i 35 personave tani shet trupin për një çokollatë në burg

  • E.K /
  • 15 December 2020 - 09:02
Vrasësi i 35 personave tani shet trupin për një çokollatë në burg

Martin Bryant, autori i 35 vrasjeve në Port Arthur, në Tasmanian të Australisë, sipas “Daily Mail”, shet trupin e tij në burg për një çokollatë.

Në vitin 1996, ai vrau 35 persona dhe plagosi 23 të tjerë. Veprimet e Bryant e shtynë kryeministrin John Howard të rishikojë ligjet e Australisë për armët, në një moment të rëndësishëm në historinë e kombit, por duket se fama e tij nuk u bën përshtypje të burgosurve të tjerë.

Në vend të kësaj, 53-vjeçari është përshkruar nga një ish-anëtar i stafit të burgut si një ‘foshnjë e madhe’ që rrallë flet dhe me të cilin tallen të burgosurit.

63-vjeçari tha se Bryant, i cili ishte 28-vjeç kur hapi zjarr në Port Arthur, tani është mbipeshë dhe i kalon ditët i mbyllur në një qeli të sigurisë së lartë.

(Kosova Sot Online)