Vrasja e çiftit Pasho dhe futja e trupave në valixhe/ Një tjetër grua del në skenë

  • E.K /
  • 30 dhjetor 2020 - 23:33
Vrasja e çiftit Pasho dhe futja e trupave në valixhe/ Një tjetër grua del në skenë

Ekziston një shumës që mund të ndryshojë rindërtimin e skemës së vrasjes së dyfishtë të Shpëtim dhe Teuta Pashos, bashkëshortëve shqiptarë të copëtuar në nëntor 2015 dhe të vendosur në katër valixhe të gjetura.

Trupat e coptuar u gjetën midis 10 dhe 16 dhjetorit të këtij viti në një fushë pranë burgut fiorentin të Solliccianos. 

Një nga dëshmitarët thotë se ka parë një grua të re, me një karrocë në dorë që largohej nga banesa më 6 nëntor 2015. Në krim thuhet se ka marrë pjesë edhe një grua tjetër dhe se Elona nuk ka vepruar e vetme.

Ajo grua, për karabinierët dhe zv / prokuroren Ornella Galeotti, është Elona Kalesha, e arrestuar më 22 dhjetor dhe në atë kohë ishte e dashura e Taulant Pashos, djalit të çiftit të vrarë. Por nëse Elona kishte vërtetë një rol në vrasjen e dyfishtë, një grua tjetër mund ta ketë ndihmuar atë në largimin e valixheve.

Për më tepër, askush nuk e beson se ish e dashura e Taulantit mund ta ketë bërë gjithçka vetëm. Shpëtim Pasho është therur teksa ishte në gjumë, ndërsa gruaja e tij, Teuta është rrahur barbarisht.

Për këtë arsye, Galeotti së shpejti do të fluturojë për në Zvicër për të marrë në pyetje Taulant Pashon në burgun e kantonit të Aarau-s, ku ai po mbahet për vjedhje. Kjo nuk do të thotë që djali i çiftit të vrarë po hetohet, por ai mund të dijë elementë të dobishëm për rindërtimin e historisë.

Pika e vërtetë e kthimit të hetimeve do të vijë kur nga laboratorët e Departamentit të Hetimeve Shkencore të Karabinierëve në Romë, të dalin rezultatet (të cilat akoma nuk ekzistojnë) e gjurmëve të marra në apartamentin përmes Fontanas, ku besohet se ishte kryer vrasja e dyfishtë dhe në atë të rrugës ” Del Pantano”, ku jetonin Taulanti dhe Elona.

Gjurmë interesante janë gjetur vetëm në “Fontana”. Por fati i Elona Kaleshës varet nga ekzaminimi i valixheve dhe i materialit të përdorur për të kompozuar mbetjet. Nëse gjurmët e gishtave shfaqen, ajo mund të bindet të tregojë atë që di.

Ndërkohë avokatët e vajzës, Federico Febbo dhe Antonio D’Orzi paraqitën dy ditë më parë një apel në Gjykatën e Rishikimit për anulimin e arrestimit dhe dje ata patën një intervistë me klientën e tyre në burgun Solliccianos.

(Kosova Sot Online)