Këtë ishull mund ta vizitojnë vetëm turistët kinezë

  • E.K /
  • 26 janar 2021 - 09:27
Këtë ishull mund ta vizitojnë vetëm turistët kinezë

Mirësevini në Ishujt Paracel! Ata janë të njohur për ujërat e pastër akuamarinë, shtrirjet e plazheve të buta dhe intrigat politike.

Pas një pezullimi 11-mujor për shkak të pandemisë, anijet turistike të Kinës kanë nisur përsëri. Me shpërthimin e Covid-19 kryesisht nën kontroll, lundrimet e para për të rifilluar operacionet në vend do të shkojnë në një nga zonat më të diskutueshme në botë.

Dy anije turistike kineze janë rikthyer në shërbim që nga 9 dhjetori, duke udhëtuar nga Sanya, një qytet port në provincën jugore Hainan, në ishujt Paracel, të cilin kinezët e quajnë Xisha, një arkipelag në Detin e Kinës që Pekini ka vendosur pretendim territorial për të.

Gjashtë qeveri të tjera në rajon, duke përfshirë Vietnamin dhe Filipinet, gjithashtu pretendojnë të paktën pjesë të këtij pellgu të gjerë uji, i cili përmban linjat më të ngarkuara të transportit në botë dhe që ka burime të pasura natyrore.

Në vitet e fundit, qeveria kineze ka ndërtuar një numër ishujsh artificialë në zonë, duke i pajisur ata me instalime të sofistikuara ushtarake, pavarësisht kundërshtimit nga pretendues të tjerë si dhe nga Shtetet e Bashkuara.

Ishujt Paracel, në pjesën veriperëndimore të Detit të Kinës Jugore, përbëhen nga 130 ishuj të vegjël koralesh dhe shkëmbinj nënujorë. Kina ka pushtuar të gjithë ishujt e zonës që nga viti 1974, sipas “CIA Factbook”.

Lundrimet në ishujt kanë funksionuar në një shkallë modeste që nga viti 2013, duke arritur një kulm prej një në javë deri në janar 2020, kur shpërtheu koronavirusi në Kinë, duke e ndalur industrinë globale të lundrimit.

Zhou Mingqi, themelues i institutit identifikues T-identifikues, një këshillim turistik me bazë në Shangai, tha se kinezët janë udhëtarë të etur dhe pasi nuk kanë mundur të udhëtojnë ndërkombëtarisht për kaq shumë kohë, ata po shkojnë përsëri me pushime. Hyrja e rrallë në ishujt e reklamuar si “Maldivet e Kinës”, shton tërheqjen drejt destinacionit.

Përmbushja e “ëndrrës Xisha”

Ndërsa Ishujt Paracel shfaqin ujëra të pastër kristal dhe plazhe me rërë të bardhë, të ngjashme me ato që gjenden në Maldive, udhëtimi tri-netësh ofron shumë më tepër sesa kërkimi i kënaqësisë.

Për shumë udhëtarë, turneu është i ngjashëm me një ekskursion arsimor dhe patriotik të Boy Scout – vetëm shumica e pjesëmarrësve janë të moshuar me flokë gri. Për qeverinë kineze, lejimi i një anije kineze për të drejtuar një turne për njerëzit kinezë është një mënyrë më shumë për të treguar sovranitetin në një rajon mjaft të diskutueshëm.

“Udhëtimet veprojnë dhe tregtohen si ndërlidhje midis kohës së lirë dhe detyrës kombëtare”, tha Ian Roëen, një profesor asistent i gjeografisë, planifikimit urban dhe sociologjisë në Universitetin Teknologjik Nanyang të Singaporit.

Yan Huang, një grua 30-vjeçare kineze që ka qenë dy herë në Paracels, tha se shumica e turistëve janë mbi 50 vjeç. Një studiuese me Universitetin Griffith të Australisë, thotë se mori të dy linjat e lundrimit; Nanhai Dream dhe Changle Princess në zonë midis viteve 2018 dhe 2019.

“Është në listën e shumë brezave të vjetër. Ata ëndërrojnë të vizitojnë vendin personalisht,” tha ajo.

Sipas Yan, shumica e turistëve vijnë për të përmbushur “ëndrrën e tyre Xisha” sepse ishujt kanë depërtuar në folklorin e brezave, për shkak të një numri të madh të letërsisë patriotike kushtuar betejave të Kinës për të mbrojtur ishujt e shenjtë. Shumë kinezë mund të recitojnë një ose dy rreshta nga teksti klasik i shkollës fillore “Ishujt Paracel të Bukur dhe të Dhuruar”.

Bizneset e kanë shfrytëzuar këtë ndjenjë me gjuhën e tyre të marketingut.

“Ju mund ta keni dëgjuar atë shumë herë në lajme dhe libra shkollorë, por ndoshta nuk keni menduar kurrë të vini këmbë në tokë”, shkruhet në një postim nga një agjenci udhëtimesh.

Përveç deteve të mëdha që shihen në çdo lundrim në oqean, udhëtarët gjithashtu dëgjojnë histori patriotike, zakonisht versioni i historisë i treguar nga perspektiva e Partisë Komuniste Kineze në pushtet.

Për shembull, Huang tha se nata e filmit në kuvertën e Nanhai Dream paraqiti një shfaqje të filmit patriotik të vitit 1976 “Historia e Detit të Kinës Jugore”. Një klasik midis brezit të vjetër, ai kujton humbjen e Kinës ndaj Vietnamit në një betejë detare. Shikimi i filmit është bërë një traditë në anijen e lundrimit dhe është përfshirë në itinerarin e fundit.

Stafi në anije gjithashtu ndihmon në përforcimin e mesazheve patriotike gjatë turneut. Përveç dhënies së fakteve mbi atraksionet, ata rrëshqasin në informacion mbi rivalitetet gjeopolitike në rajon.

Toni patriotik reflektohet në fotot e marra nga turistët, pasi ato kapin jo vetëm pamjen mahnitëse të detit, por edhe konstrukte artificiale të dhuruara me kuptim politik, si guri shënjues i kufirit, shtiza e flamurit dhe tabela kineze.

Në kontrast me të ashtuquajturën “ëndërr e kuqe” për të kryer detyrën patriotike gjatë udhëtimit, realiteti i përvojës së turneut është i kufizuar nga infrastruktura e dobët dhe ndjeshmëria gjeopolitike e të gjithë Detit të Kinës Jugore.

Opsionet e argëtimit në anije, ku udhëtarët kalojnë pjesën më të madhe të udhëtimit, është e kufizuar. Dy linjat e vetme të lundrimit me leje për të udhëtuar në Paracels janë anije të konvertuara me ngarkesë pasagjerësh që nuk kanë mundësi të ndryshme argëtimi, apo ngrënie, sikurse anijet kryesore që lundrojnë sot në dete.

Dream Nanhai përmban një teatër, një dhomë letrash, një sallë pritjeje për lexime dhe një kafene. Princesha më e vogël Changle ka hapësirë ëpër klube dhe një skenë në kuvertë për shfaqje të ndryshme dhe shikimin e dokumentarëve.

Aktivitetet në anije përfshijnë vëzhgimin gala, ndjekjen e klasave për ruajtjen e jetës detare, jogën në kuvertë dhe stërvitjet në grup.

Nuk ka shumë më shumë për të bërë pasi anijet të ankorohen në det të hapur në Grupin e Gjysmëhënës – grupi i ishujve në perëndim të rajonit pas 13-orësh. Udhëtarët mund të zgjedhin katër ekskursione gjysmë ditore, por vetëm dy ishuj jo-ushtarakë janë aktualisht të hapur për turistët.

Këto janë ishulli Yinyu dhe ishulli Quanfu. Ishulli Yinyu, i cili ka një fshat të vogël peshkimi, është vetëm 0,01 kilometra katrorë, rreth 1/50 e madhësisë së një fushe standarde basketbolli. Quanfu, një ishull i banuar, është dy herë më i madh se Yinyu.

Pasi informohen për zonën, të ftuarit lihen të eksplorojnë vetë vendet.

“Sidoqoftë, në këto ishuj, turistët nuk mund të bënin asgjë më shumë sesa të vizitonin fshatrat e peshkimit për të bërë pazar ose ngrënie, të bënin fotografi, të përjetonin peizazhin ose të notonin në një zonë të vogël deti të mbyllur”, pasqyroi Huang në një letër që shkroi për përvojat e saj në turne

Ajo tha se aktivitete të tjera të tilla si peshkimi, zhytësit dhe noti janë opsionalë, por për një tarifë shtesë më të lartë se mesatarja.

(Kosova Sot Online)