Pohimi dramatik i Angela Merkel: E kemi humbur kontrollin e situatës!

  • G.G /
  • 27 janar 2021 - 13:23
Pohimi dramatik i Angela Merkel: E kemi humbur kontrollin e situatës!

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi se përballë situatës në vend, në luftën kundër koronavirusit, autoritetet kanë humbur kontrollin.

Sipas të përditshmes Bild, Merkel, në një konferencë me video me krerët e fraksioneve CDU / CSU si në Bundestag ashtu edhe në asambletë provinciale, foli hapur për dështimin e qeverisë.

“Ne e humbëm kontrollin e situatës”, citoi gazeta kancelaren.

Ajo vuri në dukje se numri i të infektuarve duhet të ulet në 50 për 100,000 banorë, ndërkohë që deklaron se tani të gjithë janë të lumtur kur ka më pak se 200.

Merkel gjithashtu pranoi dështimin e autoriteteve, duke thënë se shërbimet shëndetësore nuk kanë aftësinë për të monitoruar kontaktet e të sëmurëve.

Eshtë veçanërisht e rëndësishme për Merkelin që t’i bëjë udhëtimet e pamundura, për t’u ndaluar plotësisht, gjë që mund ta çojë Gjermaninë më tej drejt humnerës.

“Unë e kam bërë pyetjen njëqind here: pse nuk mund të ndalojmë udhëtimin?”, tha Merkel.

Ajo shtoi se vazhdimisht merr përgjigjen se Gjermania është një vend i lirë, se është e mundur të kufizohet rrezja e lëvizjes, por që është e vështirë të ndalosh udhëtimin në botë. Merkel dëshiron t’i bëjë udhëtimet jo tërheqëse dhe të pakëndshme me regjimin e ashpër të hyrjes në vend.

Sa i përket “zhbllokimit”, ajo thotë se për momentin nuk është e mundur të flitet për të.

“Ne do të duhet të hapim ndryshe nga sa ishte vendosur – së pari kopshte dhe shkolla, pastaj dyqane dhe restorante”, shpjegoi Merkel.

(Kosova Sot Online)